Eksperci: medycyna powinna być priorytetem polskiej innowacyjności

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 lipca 2011 17:00

Przemysł farmaceutyczny i medyczny powinien być jedną z dziedzin o priorytetowym znaczeniu w rozwoju innowacyjności polskiej gospodarki - uznali posłowie i eksperci podczas posiedzenia sejmowej komisji innowacyjności i nowoczesnych technologii.

Eksperci: medycyna powinna być priorytetem polskiej innowacyjności

Komisja obradowała nad strategicznymi perspektywami rozwoju nowoczesnych terapii przez krajowy przemysł medyczny. Dyskusje otworzył wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk, który powiedział, że sektor farmaceutyczny jest niekwestionowanym liderem, jeżeli chodzi o liczbę przedsiębiorstw innowacyjnych. 

- Nowoczesne technologie skracają czas hospitalizacji, pozwalając chorym szybciej wrócić do zdrowia i pełnej sprawności. Dlatego opracowanie i wprowadzenie środków wykorzystujących innowacje spełniające oczekiwania ludności odnośnie wysokiej efektywności leczenia jest dzisiaj głównym problemem społecznym w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej - podkreślił wiceminister. 

Prof. Jan Lubiński, reprezentujący Polską Platformę Technologiczną Innowacyjnej Medycyny Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, powiedział, że przemysł medyczny, z sektorem farmaceutycznym na czele, na całym świecie pełni kluczową rolę jeśli chodzi o rozwój innowacyjności. Koncerny farmaceutyczne są jednymi z najważniejszych graczy w gospodarce, bo silna branża farmaceutyczna daje znaczne korzyści ekonomiczne. 

Szczeciński uczony, przedstawił wyniki badań OBOP, które wykazały, że 65 proc. Polaków uważa medycynę i opracowywanie nowych leków za najważniejszy obszar badań. 82 proc. ankietowanych chce, żeby rząd wspierał pozyskiwanie nowych terapii. 

Prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą, zwrócił uwagę, że w Polsce trzeba przede wszystkim stworzyć klimat sprzyjający rozwojowi innowacyjności, bo mamy w tym względzie wieloletnie zaniedbania. I nie należy zbyt szybko czekać na efekty badań.

Według prof. Andrzeja Górskiego, wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk, konieczne jest zwiększenie nakładów na badania naukowe.

- Nie będziemy mieli postępu, jeśli tego nie zmienimy - dodał. W Polsce zgłaszane są zaledwie 4 patenty na 1mln mieszkańców. To wielokrotnie mniej od średniej europejskiej, która wynosi 128 patentów.

Prof. Andrzej Mackiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu dodał, że państwo powinno pomagać uczonym zakładać własne małe firmy innowacyjne, w których powstają zaawansowane rozwojowo technologie. Po osiągnięcia takich firm coraz częściej sięgają koncerny farmaceutyczne, które pozbywają się zbyt kosztownego własnego zaplecza badawczego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum