Eksperci: im więcej leków, tym większe problemy z erekcją

Autor: Serwis Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 12 grudnia 2011 11:38

Mężczyźni zażywający dużą liczbę leków są bardziej narażeni na zaburzenia erekcji - wykazał raport konsorcjum medycznego Kaiser Permanente, opublikowany w najnowszym wydaniu "British Journal of Urology International".  

Jego autorzy podkreślają, że kłopoty z erekcją częściej mają mężczyźni cierpiący na różne schorzenia, szczególnie takie, jak cukrzyca, podwyższony poziom cholesterolu, choroba wieńcowa i nadciśnienie tętnicze krwi, wymagające zażywania wielu leków. Duża codzienna porcja farmaceutyków nasila zaburzenia seksualne. I nie ma przy tym znaczenia, czy są to leki dostępne bez recepty, czy przepisane przez lekarza.

Naukowcy wskazują na badania 37 712 mężczyzn w wieku 45-69 lat, obserwowanych w ramach California Men's Health Study. Wynika z nich, że 57 proc. badanych zażywało co najmniej trzy leki. Ich spożycie zwiększało się wraz z wiekiem i wraz z przybywaniem na wadze.

Na kłopoty z erekcją zwracało uwagę 29 proc. badanych mężczyzn: występowały one tym częściej, im więcej zażywali oni leków. Wśród mężczyzn, którzy przyjmowali maksymalnie dwa specyfiki dziennie, tylko 16 proc. miało problem z impotencją. Natomiast spośród tych, którzy zażywali od 6 do 9 farmaceutyków, aż 31 proc. odczuwało zaburzenia erekcji.

Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum