Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 13-03-2019 09:31

Eksperci: biodrukowanie jest przyszłością transplantologii

Producent pierwszego na świecie uniwersalnego biotuszu do drukowania tkanek i organów w ciągu jednego roku dystrybuował produkty do ponad 600 prestiżowych laboratoriów w ponad 50 krajach. Twórcy biotuszu są przekonani, że otwiera się nowy rozdział transplantologii.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Po latach zmagań z niedoborem narządów do transplantacji być może stoimy w momencie całkiem nowej scieżki rozwoju tej dziedziny medycyny. To wszystko za sprawą druku 3D - podaje "Rzeczpospolita".

Erik Gatenholm i Hector Martinez, twórcy uniwersalnego biotuszu do drukowania tkanek i organów przyznają, że opracowane przez nich technologie wprowadzają nową jakość i wyznaczają przełom nie tylko w dziedzinie medycyny, ale także farmakologii i przemysłu kosmetycznego. 

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" naukowcy przyznają, że zastosowanie tej technologii pozwala  na odtworzenie tkanek, które będą naśladować te funkcjonujące w naszym organizmie i chociaż w tej pionierskiej dziedzinie jest jeszcze wiele do udoskonalenia to bioprinting zmieni definicję tego, co jest możliwe w wielu branżach.

Jego zastosowania w wytwarzaniu narządów przyniosą naukowcom nowe narzędzia w opiece nad różnymi grupami chorych. 

Więcej: rp.pl