Eksperci: badania noblistów znaczące dla rozwoju profilaktyki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 października 2013 14:29

- Odkrycia tegorocznych noblistów z medycyny mają duże znaczenie dla rozwoju badań profilaktycznych, poznaniu mechanizmów uwalniania hormonów przez gruczoły dokrewne w określonej porze dnia - ocenił prof. Bronisław Cymborowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Z kolei dr hab. Marta Miączyńska przyznała, że tegoroczni laureaci z medycyny i fizjologii są autorami bardzo podstawowych badań, które mają wielkie znaczenie dla zrozumienia zasadniczego procesu zachodzącego w każdej komórce.

Eksperci: badania noblistów znaczące dla rozwoju profilaktyki
Tegoroczną Nagrodą Nobla z medycyny podzielą się dwaj Amerykanie: Randy W. Schekman i James E. Rothman oraz Niemiec Thomas C. Suedhof. W poniedziałek Komitet Noblowski nagrodził ich "za poznanie organizacji głównego systemu transportu w komórkach, który wykorzystuje pęcherzyki otoczone błoną lipidową".

- To jest bardzo ważne odkrycie. O ich badaniach i dokonaniach widzieliśmy już bardzo dawno. Jednak często tak bywa, że Nobel przychodzi późno - powiedział prof. Bronisław Cymborowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowiec prowadzi badania dotyczące zegara biologicznego człowieka i innych organizmów.

Przypomniał, że zagadnienie transportu wewnątrzkomórkowego dla naukowców było ważne, od kiedy odkryto komórkę, poznano jej strukturę, jądro i cytoplazmę. - Substancje produkowane w ciele komórki (nerwowej - przyp. PAP) są przekazywane dalej aksonem - długą wypustką - do narządów docelowych lub bezpośrednio do układu krwionośnego. Naukowcy zastanawiali się jednak, w jaki sposób substancje produkowane wewnątrz komórki są przekazywane wewnątrz jej struktury"- wyjaśnił prof. Cymborowski.

Okazało się, że funkcję "pakowania" substancji sprawuje układ Golgiego. - To struktura składająca się z kanalików. Następuje w nich kondensacja substancji. W postaci pęcherzyków jest potem przekazywana wzdłuż wypustek na zewnątrz komórki. Trzej laureaci Nagrody Nobla odkryli zasady, które rządzą przekazywaniem takiego ładunku do określonego miejsca we właściwym czasie - powiedział uczony.

Wiele substancji produkowanych na terenie komórki - tłumaczy profesor - jest wydzielanych w określonym czasie w ciągu doby, a nawet w ciągu roku. - Melatonina - hormon snu - uwalnia się głównie wieczorem, a znika rano. Wiele innych hormonów jest wydzielanych w rytmie dobowym, ale są też takie, które wydzielane są sezonowo latem czy zimą. Insulina wydzielana jest przez komórki trzustki, zgodnie z rytmem odżywiania się. Uwalniana jest wtedy, gdy potrzeba jej do trawienia. Gdyby nie odkrycia nagrodzonych Noblem naukowców, to tego wszystkiego nie udałoby się ustalić - podkreślił rozmówca PAP.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum