Ecstasy pomocne w terapii chorób psychicznych? Na razie trwają badania

Autor: Wprost/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2020 14:27

Naukowcy sprawdzają, czy niewielkie dawki ecstasy (MDMA) mogą, dzięki prospołecznemu działaniu, pomóc w terapii chorób psychicznych. Aby to sprawdzić przeprowadzono badania na myszach.

Na razie trwają badania na myszach Fot. Archiwum

Zdaniem ekspertów, prospołeczne działanie MDMA najprawdopodobniej wynika z uwalniania serotoniny, hormonu, który pomaga regulować m.in. nastrój, pożądanie seksualne i zachowania społeczne. Naukowcy prowadzący badania na razie nie wiedzą, jakie dawki MDMA mogą wywoływać zachowania prospołeczne bez stymulowania uzależniających reakcji - informuje Wprost.

Jak pisze tygodnik, na razie przeprowadzono badanie na myszach - te otrzymujące małą dawkę MDMA stały się bardziej towarzyskie. Naukowcy podali wybranym gryzoniom wskazaną dawkę ecstasy i umieścili każdego z nich w miejscu, w którym zwierzęta miały wybór: albo spędzić czas samotnie lub z inną, wolną od MDMA myszą. Okazało się, że myszy, które otrzymały 7,5 mg/kg MDMA, były zainteresowane innym gryzoniem przez co najmniej 30 minut, podczas gdy myszy z grupy placebo już po 10 minutach były znudzone towarzystwem.

Badacze sprawdzili też, czy dawka ta może spowodować uzależnienie. W tym celu podano myszom taką samą dawkę MDMA jak poprzednio i umieszczono je w jednym pomieszczeniu, które miało dwa pokoje. Następnego dnia ponownie umieszczono myszy w tym środowisku, aby sprawdzić, czy zdecydują się przebywać w pokoju, w którym otrzymali lek. Naukowcy wiedzieli bowiem, że uzależnieni mają tendencję do wielokrotnego poszukiwania tych samych przestrzeni, w których się bawili.

Okazało się, że gryzonie nie wykazywały preferencji dla żadnego pokoju, co sugeruje, że neuronowe mechanizmy uzależnienia nie zostały uruchomione. Jednak myszy, które otrzymały podwójną dawkę, 15 mg/kg, wciąż wracały do pomieszczenia, w którym otrzymały lek.

Zespół badawczy podkreśla, że MDMA, podane jednorazowo może pomóc pacjentom otworzyć się na rozmowę z terapeutą, nigdy jednak nie powinno być  stosowane jako codzienny środek terapeutyczny.

Więcej: zdrowie.wprost.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum