EMA zachęca producentów do skorzystania z pilotażowych porad naukowych o niektórych wyrobach
Europejska Agencja Leków (EMA) uruchomiła pilotaż, którego celem jest udzielanie porad naukowych na temat planowanej strategii rozwoju klinicznego oraz propozycji badań klinicznych nad niektórymi wyrobami medycznym wysokiego ryzyka. Agencja zachęca producentów do uczestnictwa w programie – porad będą udzielać eksperci do spraw wyrobów medycznych.

- EMA zdecydowała się na uruchomienie programu pilotażowego, którego celem jest udzielanie porad na temat planowanej strategii rozwoju klinicznego oraz propozycji badań klinicznych nad niektórymi wyrobami medycznymi
- Z wyjaśnień wynika, że eksperci udzielą bezpłatnych porad wybranym wnioskodawcom na temat ich strategii rozwoju klinicznego i/lub propozycji badań klinicznych
- Wskazany pilotaż potrwa rok i pozwoli ustanowić skuteczną procedurę doradztwa naukowego – wyjaśnia EMA
Pilotaż w sprawie doradztwa ogłoszony
Europejska Agencja Leków (EMA) uruchomiła pilotaż, którego celem jest udzielanie producentom porad naukowych na temat planowanej strategii rozwoju klinicznego i propozycji badań klinicznych nad niektórymi wyrobami medycznymi wysokiego ryzyka (wszystkie wyroby klasy III i wyroby aktywne klasy IIb przeznaczone do podawania i/lub usuwania produktów leczniczych).
Od 27 lutego producenci mogą zgłaszać chęć uczestnictwa w programie pilotażowym dotyczącym doradztwa naukowego, którego będą udzielać grupy ekspertów do spraw wyrobów medycznych – podkreśla EMA.
Jak podaje Agencja, panele eksperckie udzielą bezpłatnych porad dziesięciu wybranym wnioskodawcom na temat ich strategii rozwoju klinicznego czy też propozycji badań klinicznych. Pilotaż ma potrwać około rok i pomoże w ustanowieniu skutecznej procedury doradztwa naukowego będącego narzędziem wspierania innowacji i promowania szybszego dostępu pacjentów do bezpiecznych oraz skutecznych produktów.
Priorytetowo będą traktowane niektóre rodzaje wyrobów medycznych:
- wyroby, które przynoszą korzyść niewielkiej grupie pacjentów w leczeniu lub diagnozowaniu choroby lub stanu, takie jak wyroby przeznaczone do leczenia rzadkich schorzeń, znane jako „wyroby sieroce” oraz wyroby do stosowania w pediatrii;
- wyroby stosowane w stanach medycznych zagrażających życiu lub powodujących trwałe upośledzenie funkcji organizmu w przypadku, gdy obecne alternatywy medyczne są niewystarczające lub niosą ze sobą znaczne ryzyko;
- nowatorskie wyroby, które mogą mieć istotny wpływ kliniczny lub zdrowotny.
Na stronie EMA znajdują się szczegóły dotyczące procesu i kryteriów wyboru do pilotażu. Z zapowiedzi wynika, że już w kwietniu wyłonionych zostanie pięć pierwszych wniosków. Agencja szczególnie zachęca do udziału małe i średnie przedsiębiorstwa.
W podsumowaniu wskazano także, że po zakończeniu pilotażu EMA oceni proces i doświadczenia wnioskodawcy i ekspertów, jak również zorganizuje spotkanie z zainteresowanymi stronami w celu omówienia potencjalnych udogodnień.
Dodatkowe informacje w sprawie ekspertów
EMA przypomina, że eksperci ds. wyrobów medycznych wyrażają opinie i wnioski na temat oceny klinicznej przeprowadzonej przez jednostki do tego uprawnione, w kontekście certyfikacji niektórych wyrobów medycznych wysokiego ryzyka i diagnostyki wyrobów medycznych in vitro.
Od 1 marca 2022 roku EMA przejęła koordynację paneli ekspertów ds. wyrobów medycznych w ramach poszerzonego mandatu w zakresie gotowości na sytuacje kryzysowe oraz zarządzanie produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi – czytamy.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)