EMA o wykorzystaniu sotrovimabu pod kątem leczenia chorych na COVID-19

Autor: oprac. JJ • Źródło: URPL/Rynek Zdrowia07 maja 2021 12:55

Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) EMA rozpoczął przegląd etapowy danych dotyczących sotrovimabu do leczenia chorych na COVID-19.

EMA o wykorzystaniu sotrovimabu pod kątem leczenia chorych na COVID-19
EMA rozpoczęła przegląd etapowy leku sotrovimab w leczeniu Covid-19. Fot. Shutterstock
  • Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) rozpoczął przegląd etapowy leku sotrovimab w leczeniu COVID-19
  • Na razie trwa ocena pierwszej serii danych pochodzących z badań laboratoryjnych oraz z badań na zwierzętach
  • EMA oceni również dane z badań klinicznych, gdy tylko będą one dostępne

Decyzja o rozpoczęciu przeglądu etapowego opiera się na wstępnych wynikach trwających badań, mających na celu określenie skuteczności leku w zapobieganiu hospitalizacji lub śmierci z powodu COVID-19 - poinformował dr Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Z uwagi na fakt, iż badania te nie zostały jeszcze zakończone, nie jest możliwym wyciągnięcie wniosków dotyczących stosunku ryzyka do korzyści ze stosowania leku. Obecnie trwa ocena pierwszej serii danych pochodzących z badań laboratoryjnych oraz z badań na zwierzętach.

EMA oceni również dane z badań klinicznych, gdy tylko będą one dostępne, a przegląd etapowy będzie kontynuowany do czasu uzyskania wystarczających dowodów w zakresie jakości, skuteczności i bezpieczeństwa na poparcie formalnego wniosku o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu.

Sotrovimab (znany również jako VIR-7831 i GSK4182136) to przeciwciało monoklonalne - rodzaj białka, które przyłącza się do określonej struktury zwanej antygenem.

Działanie sotrovimabu polegać ma zatem na przyłączaniu się przeciwciał monoklonalnych do białka S (spike protein) koronawirusa SARS-CoV-2 - białka niezbędnego do wnikania do komórek organizmu. W momencie przyczepienia się do białka S, zmniejsza się tym samym zdolność wirusa do wnikania do komórek organizmu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze