EIT Health przekazuje 6 mln euro na innowacje wspierające walkę z koronawirusem

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2020 21:21

Rozwiązanie Medical Simulation Technologies (MST) we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi znalazło się wśród 14 najlepszych projektów z obszaru innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej, nagrodzonych grantem EIT Health. Symulator USG płuc wspiera pracę lekarzy przy diagnostyce COVID-19.

prof. Lucyna Woźniak, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Polscy naukowcy pracują nad innowacyjnym symulatorem badania USG płuc, na którym personel medyczny w wiarygodny sposób może podnosić umiejętności diagnostyczne. Symulator będzie wkrótce bezpłatnie dostępny w internecie. Do szkolenia wystarczy komputer i myszka, która symuluje głowicę ultrasonografu.

Symulator nie będzie „gadżetem”. Obrazy diagnostyczne, na których odbywać się będą symulacje, odpowiadają obrazom płuc prawdziwych pacjentów, z różnymi schorzeniami, także tymi, które są charakterystyczne dla COVID-19.

Jak pokazały doświadczenia z Chin i Włoch, popularne USG, czyli badanie ultrasonografem, to jeden ze sposobów na wykrycie zmian w płucach w przebiegu COVID-19. Wykorzystanie tej metody w diagnostyce płuc nie jest jednak tak powszechne, jak na przykład diagnostyka chorób jamy brzusznej czy tarczycy. Liczba specjalistów wyszkolonych w tym kierunku jest niewielka, a w dobie pandemii prowadzenie szkoleń jest bardzo utrudnione.

Ponadto zakażenie lub konieczność kwarantanny lekarzy powoduje, że wymagane jest ich zastępowanie. Innowacyjny symulator USG płuc umożliwi szeroko dostępne szkolenie w tej dziedzinie. To rozwiązanie może pomóc nie tylko w tej pandemii, ale być wykorzystywane szerzej w opiece nad krytycznie chorymi pacjentami.

- Jako uczelnia medyczna główne wysiłki kierujemy w bezpośrednie działania związane ze zwalczaniem epidemii koronawirusa. Dobrym przykładem jest stworzenie szybkiej ścieżki przez EIT Health dla projektów dedykowanych zwalczaniu skutków COVID-19. Jest to nie tylko dowód europejskiej solidarności, ale sprawności organizacyjnej konsorcjum - powiedziała prof. Lucyna Woźniak, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

- Problemem jest nie tylko dostępność sprzętu, ale także niedobór lekarzy wyszkolonych w kierunku USG płuc - mówi Kamil Kipiel, członek zarządu MST. - Rozwiązanie przyspieszy szkolenie nowych specjalistów, co zwiększy dostępność badania USG płuc dla pacjentów - dodaje.

EIT Health, organizacja działającą z ramienia Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), uruchomiła łącznie ponad 6 mln euro dofinansowania dla innowacyjnych projektów branży medycznej, które mają wspomóc lekarzy i przyczynić się do zwalczania pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.

W elitarnym gronie 14 europejskich projektów wytypowanych do dofinansowania w konkursie EIT Health COVID-19 Rapid Response znalazła się innowacja z Polski. Sukces w konkursie EIT Health COVID-19 Rapid Response oznacza, że dofinansowanie pokryje koszty wdrożenia polskiego projektu. Zainicjowała go i realizuje krakowska spółka Medical Simulation Technologies (MST).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum