PAP/Rynek Zdrowia | 26-05-2017 13:22

Dziurkowany filtr papierosów zwiększa ryzyko raka płuca

Dziurkowane filtry papierosów wprowadzone wiele lat temu zamiast zmniejszać, zwiększają ryzyko zachorowania na raka płuca - ostrzegają amerykańscy specjaliści.

Dziurkowane filtry powodują, że palacze mocniej zaciągają się i wdychają więcej szkodliwych substancji Fot. Archiwum

Badacze piszą o tym na łamach Journal of the National Cancer Institute. Wskazują, że dziurkowane filtry powodują, iż palacze mocniej zaciągają się i wdychają więcej szkodliwych substancji zawartych w papierosach. W efekcie częściej chorują na raka płuca.

Główny autor badania, dr Peter D. Shields z Ohio State University's Wexner Medical Center w Columbus przypomina, że dziurkowane filtry wprowadzono kilkadziesiąt lat temu. Jednocześnie od lat 50. XX w. zmienił się typ najczęściej występującego raka płuca. Wśród mężczyzn aż czterokrotnie zwiększyła się zachorowalność na gruczolakoraka (adenocarcinoma) - nowotworu szczególnie związanego z nałogiem tytoniowym. U kobiet zachorowalność z powodu tego guza zwiększyła się aż ośmiokrotnie.

Testy papierosów z tymi filtrami wykazały, że tak jak oczekiwano: przez płuca przenika mniej smoły. Zmniejsza się jednak spalanie tytoniu, co sprawia, że palacz częściej zaciąga się z tego samego papierosa i wdycha z niego więcej szkodliwych substancji. Na dodatek przez dziurki w filtrach przenika go więcej.

Dr Shields jest zdania, że amerykański Urząd Żywności i Leków (FDA) powinien wprowadzić w związku z tym nowe regulacje.