Dziesięć lat czekania na implant wzroku?

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 28 września 2009 17:02

Naukowcy z MIT (Massachusetts Institute of Technology) pracują nad wszczepianym w siatkówkę implantem, dzięki któremu możliwe będzie "obejście" uszkodzonych komórek i przesłanie danych o obrazie bezpośrednio do mózgu pacjenta.

Dziesięć lat czekania na implant wzroku?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Osoby, u których zastosowane zostanie to związanie, będą nosiły okulary z wbudowaną kamerą. Dane z kamery będą przesyłane do układu zamontowanego w gałce ocznej, a następnie przekazywane do mózgu. Twórcy projektu od razu zastrzegają, że taki system nie odtworzy w 100 proc. zdolności widzenia, ale efekty będą na tyle dobre, że pacjent bez problemu będzie mógł samodzielnie się poruszać.

Implant działa w ten sposób, że w okularach umieszczona jest cewka, która bezprzewodowo przesyła energię do cewki umieszczonej w oku. W gałce ocznej znajduje się chip, który dobiera dane z kamery w okularach i przekształca je na impulsy elektryczne, a te są później przekazywane połączeniami nerwowymi do mózgu.

Grupą badawczą pracującą nad tym projektem kieruje profesor John Wyatt, który ma nadzieję, że w ciągu najbliższych trzech lat uda się rozpocząć testy urządzenia na niewidomych pacjentach. Dane z testów pozwolą na dopracowanie algorytmu odpowiedzialnego za przekształcanie danych na impulsy nerwowe - tak, by pacjent otrzymywał użyteczny obraz.

Jeśli testy powiodą się, za 10 lat wynalazek może znaleźć się na rynku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze