Dzięki sztucznej krwi, to organy będą czekać na pacjentów, a nie odwrotnie

Autor: tvn24.pl/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2016 21:25

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad sztuczną krwią. Będzie przenosić tlen do tkanek i odżywiać organy przeznaczone do przeszczepów. W najbliższych dniach rozpoczną się badania na zwierzętach.

Dzięki sztucznej krwi to organy będą czekać na pacjentów, a nie odwrotnie. Fot. Archiwum

Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis SA i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej, wyjaśnia, że w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. Zauważa, że to duży problem, bo organy, które się pobiera do przeszczepu, są słabej jakości - są uszkodzone lub otłuszczone. - Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc zregenerować, np. dodając czynniki wzrostu lub składniki wspierające regenerację - mówi.

Prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej, podkreśla, że sztuczna krew będzie w stanie dodatkowo przenosić tlen. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi.

Dzięki regeneracji, nerki, serca i wątroby będzie można przechowywać na specjalnych farmach transplantologicznych. W ciągu 48 godzin od pobrania taki organ będzie można dostarczyć w dowolne miejsce na świecie. Po raz pierwszy to organy będą czekać na pacjentów, a nie odwrotnie.

Polacy biorą udział w światowym wyścigu inżynierów nad stworzeniem sztucznej krwi. Komu pierwszemu uda się ta sztuka, zyska bogactwo, sławę i wdzięczność milionów pacjentów - komentuje Marek Nowicki z TVN.

Czytaj: www.tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum