Dzieci starszych matek mają lepsze zdolności poznawcze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2017 10:43

Dzieci urodzone przez kobiety pomiędzy 35. a 39. rokiem życia lepiej radzą sobie podczas testów sprawdzających zdolności poznawcze - informuje International Journal of Epidemiology.

Dzieci starszych matek mają lepsze zdolności poznawcze
Bardzo ważne jest poznanie czynników warunkujących rozwój dzieci. Fot. archiwum

Badania prowadzone w latach 1958 i 1970 wskazywały, że dzieci kobiet, które rodziły w wieku 25-29 lat wypadały podczas testów zdolności poznawczych lepiej w porównaniu dziećmi, których matki rodziły w wieku 35-39 lat. W 2001 roku tendencja ta odwróciła się.

Autorzy wyjaśniają, że jest to spowodowane cechami społecznymi kobiet z krajów rozwiniętych, które później decydują się na urodzenie dziecka. Są one obecnie lepiej wykształcone, mają ustabilizowaną pozycję zawodową, nie palą papierosów i są bardziej świadome czynników wpływających na zdrowy rozwój dziecka.

Naukowcy z London School of Economics and Political Science (LSE) i Instytutu Badań Demograficznych im. Maksa Plancka w Rostocku (Niemcy) opierają swoje wnioski na analizie danych pochodzących z trzech badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii w latach: 1958 (National Child Development Study), 1970 (British Cohort Study) oraz 2001 (Millennium Cohort Study). Testy zdolności poznawczych przeprowadzano, gdy dzieci miały 10-11 lat.

- Bardzo ważne jest poznanie czynników warunkujących rozwój dzieci, zwłaszcza, że do lat 80. wiek, w którym kobiety rodzą pierwsze dziecko w krajach rozwiniętych znacznie się zwiększył. Zdolności poznawcze w dużym stopniu wpływają na to, jak dzieci radzą sobie w późniejszym życiu - w okresie nauki i pracy zawodowej, a także, w jakim stanie jest ich stan zdrowia - komentuje dr Alice Goisis z LSE.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum