Dzieci dobrze wpływają na... zdrowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2010 16:15

Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że osoby posiadające dzieci mają niższe ciśnienie krwi niż osoby, które rodzicami nie są.

Dzieci dobrze wpływają na... zdrowie

Zdaniem Julianne Holt-Lunstad z Uniwersytetu Brighama Younga, stres, który zwykle towarzyszy wychowywaniu dzieci jest niwelowany dzięki temu, że rodzice widzą w trosce o pociechy sens i cel swojego życia, a to z kolei przekłada się na lepszy stan zdrowia.

W badaniach, których wyniki opublikowano w „Annals of Behavioral Medicine” udział wzięło 198 osób w wielu od 20 do 68 lat. Zostali wyposażeni w ciśnieniomierze nadgarstkowe, które mieli nosić przez całą dobę, nawet podczas snu. Wszyscy badani byli w związkach małżeńskich, a 70 proc. z nich posiadało dzieci.

Po uwzględnieniu innych czynników, które wpływają na ciśnienie krwi – takich jak wiek, waga, płeć, aktywność fizyczna, wykonywana praca czy palenie papierosów – amerykańska naukowiec prowadząca badanie, skoncentrowała się na samym wpływie rodzicielstwa.

Okazało się, że osoby posiadające dzieci miały o 4,5 mmHg niższe skurczowe ciśnienie krwi i o 3 mmHg niższe ciśnienie rozkurczowe. Średni pomiar wynosił około 116/71 mmHg. Największe różnice zaobserwowano u kobiet. W przypadku matek ciśnienie skurczowe było niższe nawet o 12 mmHg, a rozkurczowe o 7 mmHg.

– Nie oznacza to wcale, że im więcej dzieci, tym lepsze ciśnienie. Wyniki te związane są jedynie z faktem posiadania dzieci, a nie ich liczbą –  podkreśla Julianne Holt-Lunstad.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum