Dwa geny odpowiedzialne za raka mózgu rozpracowane

Autor: onet.pl/Rynek Zdrowia • • 27 grudnia 2009 10:35

Naukowcy odkryli dwa geny, które prawdopodobnie odpowiadają za jedną z najagresywniejszych form raka mózgu - glejaka wielopostaciowego.

Dwa geny odpowiedzialne za raka mózgu rozpracowane

Glejak wielopostaciowy to nowotwór złośliwy, który szybko atakuje zdrowy mózg, wytwarzając nieoperacyjną postać guza mózgu. Jak za BBC News podaje onet.pl, naukowcy z Uniwersytetu Columbia odkryli geny, które odpowiadają za to, że rak jest tak agresywny.

Z badań wynika, że geny C/EPB i Stat3 są aktywne u 60 proc. pacjentów z glejakiem wielopostaciowym. Wydaje się, że geny te współpracują ze sobą, aby uruchomić wiele innych genów odpowiadających za tworzenie się komórek rakowych.

Pacjenci, u których stwierdzono obecność w guzach obu aktywnych genów, umierali w przeciągu 140 tygodni od diagnozy w przeciwieństwie do pacjentów, u których nie stwierdzono powyższych genów. Oni przeżywali o wiele dłużej.

Dr Antonio Iavarone, kierujący badaniami, opisuje dwa geny jako „główne pokrętła kontroli” choroby.

– Kiedy aktywują się w tym samym czasie, pracują razem, aby aktywować setki innych genów, które przemieniają komórki mózgu w wysoce agresywne wędrowne komórki – mówi Iavarone.

Zdaniem naukowca, gdyby udało się „wyłączyć” geny dzięki kombinacjom różnych leków, mogłoby to być potężnym środkiem terapeutycznym.

Taką opcję naukowcy przećwiczyli już na myszach. „Wyciszyli” oba geny w ludzkich komórkach glejowych i wszczepili je myszom. Komórki glejowe całkowicie straciły swoją zdolność do produkcji guzów. Naukowcy z Uniwersytetu Columbia pracują teraz nad lekami, które będą dawać taki sam efekt u ludzi.

W opinii doktora Iavarone'a, z terapeutycznego punktu widzenia oznacza to, że nie będzie trzeba tracić więcej czasu na opracowywanie leków przeciwko drugoplanowym aktorom w nowotworze mózgu.

– Teraz możemy zaatakować głównych graczy – powiedział naukowiec.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum