Duży ruch uliczny potęguje ryzyko demencji?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2017 11:32

Demencja częściej rozwija się u osób mieszkających w pobliżu ruchliwych ulic. Dzieje się tak ze względu na podwyższone stężenie spalin w powietrzu - informuje czasopismo Lancet.

Duży ruch uliczny potęguje ryzyko demencji?
Zanieczyszczenia powietrza powstałe na skutek wzmożonego ruchu ulicznego są powiązane z występowaniem demencji Fot. Fotolia

Naukowcy z Public Health Ontario (PHO) oraz Institute for Clinical Evaluative Sciences (ICES) - kanadyjskich ośrodków naukowych - wykazali, że mieszkańcy Ontario, którzy żyją w odległości mniejszej niż 50 metrów od zatłoczonych przejazdów, są o 7 proc. bardziej narażeni na rozwój demencji niż osoby mieszkające w odległości co najmniej 300 metrów od ulic o dużym natężeniu ruchu.

Bliskie położenie głównych tras nie koreluje jednak z wyższym ryzykiem choroby Parkinsona czy stwardnienia rozsianego.

- Nasze badanie, jako pierwsze w Kanadzie, sugeruje, że zanieczyszczenia powietrza powstałe na skutek wzmożonego ruchu ulicznego są powiązane z występowaniem demencji - komentuje dr Ray Copes, jeden z autorów badania.

- Z poprzednich badań wiemy, że substancje odpowiedzialne za powstawanie zanieczyszczeń mogą dostawać się do krwiobiegu i powodować stan zapalny, który zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i innych dolegliwości, np. cukrzycy. To badanie sugeruje, że substancje te mogą poprzez krwiobieg dostać się także do mózgu i wywoływać problemy neurologiczne - dodaje.

Badacze przeanalizowali dokumentację medyczną uczestników badania (zebraną w ciągu ponad 10 lat) i oszacowali, w jakiej odległości mieszkają oni od głównych dróg (na podstawie kodów pocztowych). Następnie porównali uzyskane informacje. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum