Dużo snu - mniej przeziębień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2009 11:42

Im mniej snu, tym większe szanse na przeziębienie. Ci, którzy śpią mniej niż siedem godzin na dobę, są bardziej na nie narażeni niż ci, którzy wysypiają się

Dowiedli tego naukowcy z Carnegie Mellon University w Pittsburghu, którzy wyniki swoich badań przedstawili na łamach czasopisma Journal of American Medical Association.

Zespół pod kierownictwem dr. Sheldona Cohena przebadał dokładnie 153 zdrowych mężczyzn i kobiet, średnio w wieku 37 lat. Wszystkich wypytano, ile czasu z reguły poświęcają na sen. Potem każdemu z uczestników eksperymentu podano krople do nosa zwierające wirusy wywołujące przeziębienie.

W trakcie eksperymentu okazało się, że choroba znacznie częściej rozwijała się u osób, które spały raczej krótko. Dokładna analiza wyników doświadczenia dowiodła, że ryzyko przeziębienia się u osób sypiających siedem lub mniej godzin, było prawie trzykrotnie większe niż u ich rówieśników przeznaczających na nocny odpoczynek więcej czasu.

Wniosek z tych badań jest jeden - układ odpornościowy jest zależny od snu. Jego zbyt mała ilość wpływa na niego niekorzystnie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum