Dużo mięsa = szybsze dojrzewanie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2010 11:20

Pierwsza miesiączka pojawia się szybciej u dziewczynek, które jedzą dużo mięsa

W XX wieku średni wiek, w którym dziewczynki zaczynały miesiączkować znacznie się obniżył, czego przyczyną był m.in. rosnący poziom otyłości, która wpływa na gospodarkę hormonalną. Jak informują naukowcy, obecnie tendencja ta zaczyna wracać do normy.

Badania przeprowadzone wśród ponad 3 tys. brytyjskich 12-latek wykazały, że spożywanie ponad 8 porcji mięsa tygodniowo w wieku trzech lat i około 12 porcji tygodniowo w wieku 7 lat ma wyraźny związek z wcześniejszym wystąpieniem pierwszej miesiączki.

Założeniem naukowców była obserwacja dziewczynek od momentu urodzenia. Gdy porównano sposób odżywiania dziewczynek, kiedy miały siedem lat, okazało się, że prawdopodobieństwo wystąpienia miesiączki przed 12. rokiem życia było o 75 proc. wyższe w grupie, która jadła najwięcej mięsa.

Dotychczasowe badania wykazały wpływ wczesnego miesiączkowania na zwiększenie ryzyka raka piersi, co jest prawdopodobnie związane z dłuższą ekspozycją na działanie estrogenów.

Choć wcześniejsze pojawienie się miesiączki częściej dotyczy dziewczynek o większej masie ciała, autorka badań dr Imogen Rogers z Uniwersytetu Brighton zaznacza, że waga nie jest jedynym czynnikiem, gdyż średni wiek, w którym dziewczynki dostawały pierwszą miesiączkę nie spadał wraz z zwiększaniem się poziomu otyłości.

Badaczka dodaje, że dieta zawierająca dużo mięsa może przyspieszać dojrzewanie płciowe.

– Mięso stanowi dobre źródło cynku i żelaza, na które jest duże zapotrzebowanie podczas ciąży – mówi Rogers.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum