Dusznica groźniejsza dla mężczyzn

Autor: British Medical Journal, PAP/Rynek Zdrowia • • 11 sierpnia 2009 10:10

Mężczyźni chorujący na dusznicę bolesną są w znacznie większym stopniu, niż kobiety, narażeni na zawał i śmierć z powodu chorób serca - informuje

Naukowcy z Uniwersytetu w Galway dowodzą, że ryzyko zawału w przypadku mężczyzn cierpiących na dusznicę bolesną jest dwukrotnie większe niż w przypadku kobiet, a ryzyko zgonu z powodu chorób serca jest prawie trzykrotnie większe.

Naukowcy z Irlandii przez pięć lat obserwowali 1785 pacjentów, u których w latach 1998-2001 zdiagnozowano dusznicę bolesną. Jak się okazało, w grupie podwyższonego ryzyka zawału i zgonu z powodu chorób serca znaleźli się mężczyźni, osoby starsze, osoby otyłe i palacze.

Zaobserwowano również, że mężczyźni częściej niż kobiety mieli wszczepiane by-passy i przechodzili angioplastykę, czyli zabieg poszerzający zamknięte naczynia krwionośne i udrażniający zwężone tętnice wieńcowe.

Choć przyczyny większego zagrożenia zawałem w przypadku mężczyzn nie są jeszcze jasne, niektórzy eksperci sugerują, że udają się oni do lekarza później niż kobiety, gdy choroba jest już zaawansowana i rzadziej stosują się do zaleceń. Kobiety natomiast są w pewnym stopniu chronione przez hormony płciowe, estrogeny.

– Osoby, u których stwierdzono dusznicę bolesną nie powinny panikować. Nie musi się to skończyć zawałem. Należy jednak poważnie potraktować wskazówki lekarza, zarówno te dotyczące przyjmowania leków, jak i te dotyczące zmiany stylu życia – mówi autor badań dr Brian Buckley.

Dusznica bolesna, nazywana też dławicą piersiową (angina pectoris), jest postacią choroby niedokrwiennej serca. Objawia się bólami w klatce piersiowej będącymi wynikiem ograniczonego przepływu krwi przez naczynia wieńcowe serca.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum