Drukowanie przestrzenne: szczęka z drukarki 3D - będą też implanty kości?

Autor: gizmodo.pl/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2012 12:04

Lekarze z belgijskiego Uniwersytetu w Hasselt we współpracy z kolegami z Holandii przeprowadzili operację wszczepienia protezy szczęki, która została wykonana przy użyciu drukarki przestrzennej 3D. Dzięki temu skrócono proces produkcji protezy z kilku dni do kilku godzin.

Metoda z zastosowaniem drukarki 3D polega na nanoszeniu przez urządzenie warstw tytanu, a następnie łączeniu ich za pomocą lasera. Protezę pokryto także tworzywem ceramicznym zapobiegającym infekcjom. Szczęka waży 107 gramów.

Operacja została przeprowadzona w czerwcu ub. r. w holenderskim szpitalu w Sittard-Geleen, ale z ogłoszeniem tej informacji czekano aby sprawdzić, jak funkcjonuje implant. Okazało się, że bez zarzutu. Już następnego dnia po zabiegu 83-letnia pacjentka rozmawiała i mogła jeść.

Również naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie pracują nad metodą drukowania przestrzennego do zastosowania w odbudowywaniu uszkodzonych kości, w tym elementów kręgosłupa. Nowatorską metodę testują na królikach i szczurach. Naukowcy uważają, że rozwój tej technologii może trwać od 10 do 20 lat.

Więcej: www.gizmodo.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum