Drony nad Sosnowcem będą latały z defibrylatorami AED. Pierwsze loty już jesienią
Drony będą transportować defibrylatory AED nad Sosnowcem. Pilotaż będzie realizowany już jesienią. To prawdopodobnie pierwszy tego typu projekt w Polsce. Plan zakłada, że drony wykonają ponad 100 lotów

- Na Sosnowcem będą latać drony. Urządzenia będą transportować defibrylatory AED
- Porozumienie w sprawie realizacji pilotażu podpisano w środę, 25 sierpnia. Koordynatorem zadania jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM)
- Pierwsze loty ruszą już jesienią tego roku. W sumie zaplanowano ponad 100 lotów
Drony będą transportować defibrylatory AED nad Sosnowcem
Pilotaż transportu defibrylatorów AED nad Sosnowcem będzie realizowany już jesienią. To wspólny projekt Metropolii GZM, miasta Sosnowiec, Instytutu Lotnictwa Sieci Łukasiewicz oraz firm Dronehub i Pentacomp. Porozumienie w sprawie podpisano w środę, 25 sierpnia.
- Celem pilotażu jest zebranie doświadczeń z wykorzystania technologii dronowej w realizacji zadań na potrzeby jednostek samorządu terytorialnego. Plan zakłada wykonanie ponad 100 lotów w warunkach rzeczywistych, co pozwoli zebrać dane dotyczące optymalnych parametrów lotów i procesów ich realizacji – zapowiadają pomysłodawcy projektu.
Jak wskazują to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce.
- W pilotażu wezmą udział dwie nasze stacje dokujące, każda wyposażona w mechanizm kartezjański, czyli robotyczny podajnik, który automatycznie pobierze defibrylator ze skrytki w stacji dokującej i umieści go w dronie. Po wylądowaniu drona w drugiej stacji dokującej, podobny mechanizm tam umieszczony odbierze przesyłkę z drona i umieści ją w skrytce w stacji docelowej" – tłumaczy Vadym Melnyk, założyciel i prezes Dronehub.
Drony w ratownictwie. Mogą też transportować próbki krwi
Podkreśla, że system umożliwia transport także innych pilnych przesyłek medycznych, jak np. próbki krwi.
- Dzięki zastosowaniu dronów w ratownictwie, znacząco skracamy czas dostarczenia niezbędnego sprzętu medycznego na miejsce zdarzenia. Dron porusza się w linii prostej, nie stoi w korkach, nie błądzi, nie potrzebuje czasu na zebranie się zespołu ratowników. A czas jest absolutnie kluczowy w ratowaniu życia i zdrowia ludzi – dodaje Melnyk.
Koordynatorem zadania jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM), która dokona również ewaluacji lotów.
Loty wykonywać będzie firma Dronehub - która dostarczy bezzałogowe statki powietrzne i stacje dokujące - wraz z partnerską firmą Pentacomp, odpowiedzialną za oprogramowanie. Z kolei wsparcie merytoryczne oraz formalne, w tym kontakt z Urzędem Lotnictwa Cywilnego i Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, zapewni Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.
Pierwsze loty zaplanowano na jesień 2021 r. na terenie Sosnowca. Następnie nastąpi ewaluacja i publikacja wyników testów dla potrzeb Urban Air Mobility (UAM), czyli projektu rozwoju mobilności powietrznej w miastach. Realizacja programu pilotażowego pozwoli również na wymianę doświadczeń z partnerami międzynarodowymi w ramach projektu ASSURED UAM.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)