Dr Grzegorz Cessak o szczepionkach przeciw COVID-19: Pfizer w 96% zapobiega hospitalizacji z powodu wariantu Delta

Autor: oprac. JKB • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia22 czerwca 2021 12:55

Dr Grzegorz Cessak zacytował wyniki badań: szczepionka Pfizer w 96% zapobiega hospitalizacji z powodu wariantu Delta SARS-CoV-2, a AstraZeneca w 92%.

Dr Grzegorz Cessak o szczepionkach przeciw COVID-19: Pfizer w 96% zapobiega hospitalizacji z powodu wariantu Delta
W walce z wariantem Delta szczególnie pomagają szczepionki Pfizer i AstraZeneca. Fot. Shutterstock
  • Grzegorz Cessak pisząc o 96-procentowej skuteczności szczepionki Pfizera i 92-procentowej firmy AstraZeneca wobec wariantu Delta powołał się na European Pharmaceutical Review
  • Dotychczas w kraju wykryto 90 przypadków zakażeń wariantem Delta. Jak stwierdził rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz wszystkie przypadki zostały zidentyfikowane
  • Polski rząd nie wyklucza wprowadzenia w najbliższych dniach nieco większych obostrzeń dla osób przylatujących z Wielkiej Brytanii

Szczepionki przeciw COVID-19 działają skutecznie na wariant Delta

Dr Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zamieścił na Twitterze wyniki badań dotyczące skuteczności szczepionek przeciw COVID-19 na wariant Delta. 

"Wyniki badań: Szczepionka Pfizer w 96% zapobiega hospitalizacji z powodu wariantu Delta SARS-CoV-2, a AstraZeneca w 92%. Analiza objęła 14 019 przypadków wariantu Delta. Szczepionki są najważniejszym narzędziem, jakie mamy w walce z #COVID-19" - napisał prezes powołując się na European Pharmaceutical Review.

Przypadki wariantu Delta już w Polsce

Dotychczas w kraju wykryto 90 przypadków zakażeń wariantem Delta. Jak stwierdził rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, wszystkie przypadki zostały zidentyfikowane, a osoby zakażone bezzwłocznie trafiły na izolację.

- W Polsce nie ma tak upowszechnionej transmisji wariantu Delta, jak ma to miejsce w Wielkiej Brytanii, więc nie możemy przekładać sytuacji Wielkiej Brytanii na sytuację w Polsce - mówił we wtorek (22 czerwca) w TVN24 Wojciech Andrusiewicz.

Przypomnijmy, najwięcej zakażeń wariantem Delta odnotowano na Wyspach Brytyjskich. W związku z tym polski rząd nie wyklucza wprowadzenia w najbliższych dniach nieco większych obostrzeń dla osób przylatujących z Wielkiej Brytanii.

Ma pomóc sekwencjonowanie genomu wirusa

Dodał, że dzisiaj największym zagrożeniem dla Polski nie jest mobilność obywateli polskich - wskazał, że ta mobilność cały czas rośnie i będzie rosła z racji na wakacje.

- Ona nie powoduje w tej chwili wzrostu zakażeń, bo jak widzimy te zakażenia spadają. Największym zagrożeniem dla Polski są mutacje, dlatego stawiamy na sekwencjonowanie genomu wirusa i szybkie działanie stacji sanitarno-epidemiologicznych - podsumował rzecznik prasowy MZ.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum