Doustny lek blokuje transmisję wirusa SARS-CoV-2 w ciągu doby

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2020 09:52

Leczenie zakażenia SARS-CoV-2 podawanym doustnie nowym lekiem przeciwwirusowym, MK-4482/EIDD-2801 (molnupirawir) hamuje przenoszenie wirusa w ciągu 24 godzin - wykazało badanie na fretkach, o którym informuje “Nature”.

Doustny lek blokuje transmisję wirusa SARS-CoV-2 w ciągu doby
Pacjenci z COVID-19 leczeni tym lekiem mogą stać się niezakaźni w ciągu 24 godzin od rozpoczęcia terapii Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Odkrycia dokonał zespół prof. Richarda Plempera z Institute for Biomedical Sciences na Georgia State University. Wcześniej naukowcy ci wykazali, że molnupirawir ma silne działanie przeciwko wirusom grypy. - Jako pierwsi wykazaliśmy, że lek podawany doustnie szybko blokuje przenoszenie SARS-CoV-2 - powiedział prof. Plemper.

Przerwanie rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 na szeroką skalę do czasu, gdy dostępne będą masowe szczepienia, ma kluczowe znaczenie dla opanowania COVID-19 i złagodzenia katastrofalnych konsekwencji pandemii.

Ponieważ lek dostępny jest w formie doustnej, leczenie może rozpocząć się wcześnie, co potencjalnie daje potrójne korzyści: zapobiega rozwinięciu się ciężkiej fazy choroby, skraca fazę zakaźną (co łagodzi emocjonalne i społeczno-ekonomiczne skutki długotrwałej izolacji pacjentów) oraz może szybko uciszyć lokalne epidemie.

- Już wcześniej zauważyliśmy, że MK-4482/EIDD-2801 ma szerokie spektrum działania przeciwko wirusom RNA układu oddechowego i że doustne leczenie zakażonych zwierząt (fretek) zmniejsza ilość wydalanych cząstek wirusa o kilka rzędów wielkości, radykalnie zmniejszając przenoszenie zakażenia - - wskazał Plemper. - Te właściwości sprawiły, że MK-4482/EIDD-2801 jest poważnym kandydatem do farmakologicznego zwalczania COVID-19 - dodał.

- Uważamy, że fretki są odpowiednim modelem przenoszenia, ponieważ łatwo rozprzestrzeniają SARS-CoV-2, ale przeważnie nie rozwija się u nich ciężka postać choroby, co bardzo przypomina rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 u młodych dorosłych - wyjaśnił dr Robert Cox, stażysta z tytułem doktora w grupie prof. Plempera i współautor opracowania.

Naukowcy zainfekowali fretki wirusem SARS-CoV-2 i rozpoczęli leczenie MK-4482/EIDD-2801, gdy zwierzęta zaczęły wydalać wirusa z nosa.

- Kiedy wspólnie trzymaliśmy te zakażone, a następnie leczone zwierzęta z nieleczonymi fretkami w tej samej klatce, żaden z kontaktów nie został zakażony - zaznaczył Josef Wolf, współautor badania. Dla porównania, wszystkie kontakty fretek źródłowych, które otrzymały placebo, zostały zakażone.

Jeśli dane dotyczące fretek przełożą się na wyniki u ludzi, pacjenci z COVID-19 leczeni lekiem mogą stać się niezakaźni w ciągu 24 godzin od rozpoczęcia leczenia.

MK-4482/EIDD-2801 jest w stadium zaawansowanych badań klinicznych II/III fazy przeciwko infekcji SARS-CoV-2.

Paweł Wernicki - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum