Dolny Śląsk: pracują nad mikrokapsułkami, które pomogą zwalczać nowotwory

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 września 2015 12:05

Uczeni z z Politechniki Wrocławskiej, pod kierownictwem dr. inż. Romana Szafrana pracują nad mikrokapsułkami, które miałyby komórki rakowe "zagłodzić", odcinając dopływ krwi do guzów.

Dolny Śląsk: pracują nad mikrokapsułkami, które pomogą zwalczać nowotwory
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mikrokapsułki mają być w przyszłości wykorzystane do tzw. chemoembolizacji guzów nowotworowych - wyjaśnia Gazeta Wyborcza. Jest to terapia znana od lat i stosowana na przykład w leczeniu nowotworów wątroby, lecz wciąż za mało skuteczna z racji kłopotów, jakie nastręcza zamykanie leków w kapsułkach o średnicy mniejszej od ludzkiego włosa.

Dr Szafran wyjaśnia, że na razie jego zespołowi udało się otrzymać mikrokapsułki, które są nieco za duże, aby je wprowadzić do naczyń krwionośnych. Uczeni mają jednak pomysł, jak je zmniejszyć i zatrzymać je w obrębie guza na długi czas.

Uwolniony z mikrokapsułki lek tamując przepływ krwi przez nowotwór, ogranicza jego odżywianie. Konstrukcja kapsułki eliminuje też wymywanie leków z jego obrębu, dzięki czemu można utrzymać w guzie stałe i wysokie stężenie cytostatyku uwalnianego z mikrokapsułek, i to przez długi okres. Jednocześnie redukuje się skutki uboczne terapii dla organizmu pacjenta.

Więcej: wroclaw.wyborcza.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum