PAP/Rynek Zdrowia | 28-09-2018 14:30

Dolny Śląsk: 100 mln zł na rozwój technologii biomedycznych

100 mln zł przekażą samorząd województwa oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na rozwój technologii biomedycznych. Pieniądze będą wsparciem dla dolnośląskich przedsiębiorców i naukowców w takich dziedzinach, jak robotyka medyczna, telemedycyna czy bioinformatyka.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski i prof. Maciej Chorowski - dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju podpisali w piątek (28 wrzśnia) porozumienie polegające na wsparciu badań przemysłowych i prac rozwojowych w obszarze technologii biomedycznych "Dolnośląska Strefa Technologii Biomedycznych".

- To przykład dobrej współpracy pomiędzy samorządem województwa a wrocławskimi uczelniami, a w tym wypadku również pomiędzy rządem - powiedział na konferencji prasowej marszałek województwa. Jak wyjaśnił, porozumienie dotyczy projektów biomedycznych realizowanych na terenie Dolnego Śląska, w takich dziedzinach jak m.in. robotyka medyczna, telemedycyna, czy bioinformatyka.

- Zbudowaliśmy silne podstawy rozwoju Dolnego Śląska, w tej chwili jako priorytet traktujemy tę sferę społeczną, w tym zdrowie. Chcemy żeby dolnoślązacy leczyli się w bardzo dobrych i silnie wyposażonych szpitalach, przy wykorzystaniu olbrzymiego potencjału naszych uczelni - mówił Przybylski.

Na realizację przedsięwzięcia samorząd województwa i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczą po 50 mln zł. Pieniądze samorządu pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) dla województwa dolnośląskiego.

Prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przypomniał, że jest to czwarte tego typu porozumienie, które NCBR realizuje z polskimi województwami. Podobne umowy zostały już podpisane z województwem lubuskim, śląskim i łódzkim.

- Umowa sprowadza się do tego, że NCBR daje pewną otulinę badawczą tym przedsięwzięciom, które później mają się materializować jako korzyści regionalne. Jeżeli region charakteryzuje się pewną specjalizacją i chce koncentrować środki na wzmocnieniu tego potencjału, to my tymi środkami, którymi dysponujemy na poziomie krajowym możemy tego typu działania wesprzeć - wyjaśniał prof. Chorowski.

Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Cezary Madryas dodał, że w 2019 r. wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym i Uniwersytetem Medycznym oraz szpitalami uruchomiony zostanie kierunek Inżynieria Medyczna. - To wyjście naprzeciw zapotrzebowaniom, czyli potrzebie dostarczenia absolwentów do szpitali, którzy nie tylko potrafią obsługiwać sprzęt medyczny, ale posiadają także wiedzę medyczną - mówił.

Pierwsze konkursy w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia planowane są przez NCBR na początku przyszłego roku, a w ramach RPO woj.dolnoślaskiego w trzecim kwartale 2019 r.