Dolnośląski pacjent "zero", który pokonał Covid-19 oddał swoje osocze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2020 18:13

Pierwszy na Dolnym Śląsku pacjent, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem w poniedziałek oddał osocze, które teraz będzie mogło pomóc innym chorym na Covid-19. 26-latek trafił do szpitala na początku marca; po miesiącu kolejne badania wykazały, że pokonał wirusa.

W poniedziałek mężczyzna zdecydował się oddać swoje osocze. 26- latek chce pozostać anonimowy. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

26-latek, u którego jako pierwszego w regionie stwierdzono zakażenie koronawirusem przyleciał do Wrocławia z Wielkiej Brytanii. Od 5 marca był hospitalizowany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego. Mężczyzna sam zgłosił się do szpitala. Od początku miał lekkie objawy choroby, które szybko ustąpiły.

19 marca pacjent opuścił szpital i został wypisany do izolacji domowej. Jak wyjaśniła rzeczniczka szpitala Urszula Małecka, 26-latek nie miał już żadnych objawów chorobowych, ale wyniki testów wykonanych w szpitalu wciąż były pozytywne.

- Powtórne wymazy pobrano od niego 3 i 8 kwietnia. Oba testy były ujemne. Wyniki otrzymał 14 kwietnia i wtedy też został zwolniony z izolacji domowej - mówiła rzeczniczka.

W poniedziałek mężczyzna zdecydował się oddać swoje osocze. - Jeżeli moja krew, moje osocze, może komuś pomóc, to zdecydowałem się je oddać. Może uratuje ono komuś życie - powiedział w przesłanym przez szpital nagraniu 26-latek, który chce pozostać anonimowy.

W ubiegłym tygodniu zespół naukowców Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pod kierunkiem prof. dr hab. Grzegorza Mazura rozpoczął badania nad zastosowaniem osocza ozdrowieńców w terapii chorych na COIVD-19.

Projekt zakłada, że osoby, które wyzdrowiały z COVID-19 wytworzyły przeciwciała, które neutralizują wirusa. Pobranie osocza od takiej osoby i przetoczenie jej choremu zmagającemu się z chorobą może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia.

Po raz pierwszy osocze od osoby wyleczonej pobrano we Wrocławiu w piątek. 

PAP - Agata Tomczyńska

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum