Dobrowolne infekcje koronawirusem. To pierwszy kraj, który tak robi

Autor: oprac. MP • Źródło: politico.eu/Rynek Zdrowia16 września 2021 08:25

Dobrowolne infekcje koronawirusem. Tak, Naukowcy z Wielkiej Brytanii zakazili kilkadziesiąt osób wirusem SARS-CoV-2. Badanie na ochotnikach ma pomóc w walce z Covid-19. Pierwsze wyniki zaskoczyły badaczy.

W Wielkiej Brytanii rozpoczęto badania na ochotnikach, których zakażono koronawirusemFot. Shutterstock
  • Wielka Brytania - jako pierwszy z krajów - rozpoczęła badania na wolontariuszach, którzy zgłosili się do eksperymentu dotyczącego Covid-19
  • Ochotnicy dobrowolnie zostali zakażeni koronawirusem, a następnie byli obserwowani przez naukowców
  • Już pierwsze dane zdziwiły badaczy. Chodzi o poziom zakażeń koronawirusem w porównaniu do wirusa grypy

Dobrowolne infekcje koronawirusem w Wielkiej Brytanii

Od początku trwania pandemii koronawirusa naukowcy przeprowadzają szereg badań mających na celu poznanie nowego wirusa i znalezienia skutecznej metody na jego zwalczanie.

Wielka Brytania - jako pierwsza - zdecydowała się rozpocząć badania na wolontariuszach, którzy dobrowolnie podali się zakażeniu koronawirusem.

Do eksperymentu zgłosiło się prawie 50 osób, którzy zgodzili się na wstrzyknięcie do nosa niewielkiej dawki wyprodukowanego koronawirusa klasy medycznej, aby umożliwić naukowcom monitorowanie reakcji ich organizmu.

Badania są prowadzone w ściśle kontrolowanych środowiskach, a każdy ze zgłoszonych chętnych otrzymuje tę samą dawkę i jest dokładnie monitorowany.

Jednym z celów testów było dowiedzenie się, jaka wielka dawka wirusa jest potrzeba, aby się zarazić. Już pierwszy odkrycie było dla naukowców zaskakujące.

W porównaniu z grypą, dawka zakaźna dla Covid-19 może być nawet milion razy mniejsza. Tak twierdzi Andrew Catchpole, dyrektor naukowy hVIVO, brytyjskiej firmy przeprowadzającej badania.

Naukowiec przyznał, że w przypadku pierwszych 10 ochotników minimalna dawka wystarczyła, by zarazić się koronawirusem, czego: „nie spodziewaliśmy się”.

Lek na Covid-19. Badania naukowców z Wielkiej Brytanii przyśpieszą walkę z koronawirusem?

Przeprowadzający eksperyment liczą, że wyniki badań pozwolą znaleźć nowe metody leczenia oraz szczepionki, które pomogłyby w walce z kolejnymi mutacjami koronawirusa. Badacze mają też nadzieje na opracowanie skutecznego, prostego leku, który pacjent mógłby przyjmować w domu.

Mimo wielu kontrowersji, możliwe jest, że inne kraje dołączą do Wielkiej Brytanii i rozpoczną podobne badania. Jeszcze w ubiegłym roku Ministerstwo Zdrowia Holandii zasięgało porady u grupy ekspertów w zakresie praktycznych i etycznych aspektów tego typu eksperymentów.

Wciąż jednak nie podjęto jeszcze decyzji w tej sprawie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum