Dobre perspektywy dla badań nad radioterapią

Autor: PAP - Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 06 lipca 2014 15:01

Narodowe Centrum Radioterapii Hadronowej będzie koordynowało badania związane z radioterapią, fizyką medyczną, radiobiologią oraz rozwijało infrastrukturę kliniczną i naukową dla terapii hadronowej w Polsce. To warta blisko ćwierć miliarda złotych inwestycja, której budowa zakończy się we wrześniu 2015 roku. Liderem projektu jest Instytut Fizyki Jądrowej (IFJ) PAN.

Jak przyznaje dyrektor Instytutu prof. dr hab. Marek Jeżabek, z początku mało kto wierzył, że wprowadzenie w Polsce radioterapii protonowej będzie możliwe. Obecnie polscy lekarze i uczeni dysponują unikatowym sprzętem, który otwiera ogromne możliwości nie tylko w leczeniu pacjentów, ale również dla rozwoju nauki. NCRH będzie jednocześnie ośrodkiem klinicznym i naukowym.

W IFJ PAN znajduje się tzw. "stary" cyklotron, na którym prowadzi się radioterapię protonową czerniaka gałki ocznej. W 2012 roku zainstalowany został kolejny cyklotron Proteus C-235 wraz z aparaturą towarzyszącą. Wyprodukowała go belgijska firma IonBeam Application.

Zakładając model kliniczno-naukowy twórcy NCRH wzorowali się na Instytucie Paula Scherrera w Villigen w Szwajcarii. Radioterapia protonowa jest tam prowadzona w ośrodku badawczym z obszaru fizyki cząstek i fizyki jądrowej. IFJ ma tradycję w budowie i użytkowaniu urządzeń fizyki wysokich energii i fizyki jądrowej, zwłaszcza cyklotronów. Ten, który obecnie służy do terapii oka, został zbudowany przez polskich inżynierów i techników.

- W Polsce nie ma wiele urządzeń badawczych takiej klasy jak w Centrum Cyklotronowym Bronowice. Dla nas szalenie ważne jest to, żeby pieniądze, jakie zostały uzyskane z obszaru nauki, przynosiły konkretne, wymierne efekty w postaci wartościowych prac naukowych - mówi prof. Jeżabek.

Ogromne pole do badań otwiera się również dla medycyny. Urządzenia typu gantry z wiązką skanującą to supernowoczesne urządzenia, które pojawiły się na świecie zaledwie 2-3 lata temu. Dzięki temu, że będą dostępne w Polsce, nasi uczeni zyskają możliwość prowadzenia badań na najwyższym światowym poziomie.

Jak zapewnia kierownik projektu prof. dr hab. Paweł Olko z Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego, w badaniach naukowych, które będą prowadzone z wykorzystaniem sprzętu dostępnego w Bronowicach, będzie uczestniczyć aż 15 instytucji. Uczelnie będą tu mogły kształcić swoich studentów, ośrodki kliniczne - leczyć pacjentów.

Narodowe Centrum Radioterapii Hadronowej, obok IFJ PAN tworzą: Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, oddziały w Warszawie, Krakowie i Gliwicach, Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, Wielkopolskie Centrum Onkologii, Uniwersytet Jagielloński - Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii oraz Collegium Medicum, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Akademia Górniczo - Hutnicza w Krakowie, Politechnika Warszawska oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum