Do wzięcia pieniądze na badania m.in. nad cukrzycą

Autor: Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2014 12:12

Ośrodki badawcze, uczelnie wyższe i organizacje ochrony zdrowia mogą ubiegać się o pieniądze na badania dotyczące walki z cukrzycą i chorobami oczu.

Jak informuje serwis Nauka w Polsce, wnioski w ramach programu IMI 2 można składać do 12 listopada br. Innovative Medicine Institute 2 jest partnerstwem publiczno-prywatnym między Komisją Europejską, a Europejską Federacją Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA).

Swoje oferty w konkursie mogą składać wszyscy uczestnicy systemu ochrony zdrowia, m.in. ośrodki badawcze, uczelnie wyższe, organizacje ochrony zdrowia, przedsiębiorstwa.

Całkowity budżet części poświęconej badaniom nad cukrzycą wynosi ponad 35 milionów euro, z czego 17,6 mln pochodzi z programu Horyzont 2020, a 12,6 mln euro od dużych firm farmaceutycznych uczestniczących w projekcie. Do projektu dotyczącego leczenia chorób oczu Komisja Europejska i EFPIA wniosą po 7 milionów euro.

Dotychczas granty na badania biomedyczne w ramach programu otrzymały tylko trzy jednostki naukowe z Polski: Uniwersytet Jagielloński, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, a także dwie organizacje INFARMA i Narodowy Instytut Leków, na uczestnictwo w sześciu projektach. Łączna kwota na projekty realizowane w naszym kraju to niespełna 1,8 mln euro. Dla porównania, Brytyjczycy uczestniczą w 46 projektach, Niemcy w 42 a Holendrzy w 33 projektach badawczych finansowanych w ramach IMI.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum