Do wdrażania nowych technologii w medycynie nie wystarczą kompetencje kliniczne

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2019 14:50

Jak budować zespoły o różnych kompetencjach, pracujące nie tylko nad nowymi technologiami medycznymi, ale także potrafiące skutecznie je wdrażać i komercjalizować? Na to pytanie odpowiada Mikołaj Gurdała, regionalny dyrektor ds. innowacji w Europie Północnej i Środkowej w EIT Health InnoStars.

Do wdrażania nowych technologii w medycynie nie wystarczą kompetencje kliniczne
Mikołaj Gurdała w rozmowie z Rynkiem Zdrowia; FOT. PTWP

- Do EIT Health InnoStars każdego zgaszają się zespoły z ok. 500 różnego rodzaju projektami oraz pomysłami. Zawsze staramy się w takich sytuacjach zwracać uwagę na wszystkie elementy decydujące o tym, że dane rozwiązanie, usługa czy nowy produkt, ma szansę zakończyć się sukcesem, czyli wdrożeniem - mówi Mikołaj Gurdała.

O dodaje: - Oczywiście kluczowy jest odpowiedni dobór zespołu - osób o bardzo różnych kompetencjach, ale też o różnych motywacjach, gwarantujących osiągnięcie wyznaczonego celu.Rzecz jasna w takim zespole muszą być, miedzy innymi osoby z doświadczeniem medycznym, klinicznym, potrafiące właściwie zidentyfikować realną potrzebą, na którą dane rozwiązanie ma odpowiedzieć.

- Oprócz lekarzy czy klinicystów w takich zespołach powinni też znaleźć się m.in. inżynierowie, informatycy, biotechnolodzy - osoby, które wspomniane potrzeby są w stanie przełożyć na konkretne rozwiązanie - zaznacza ekspert.

Podkreśla zarazem, że aby ostatecznie produkt znalazł się na rynku, prace nad nim muszą być uzupełnione o kompetencje menedżerskie, biznesowe: - Bez doświadczenia w tym zakresie praktycznie nie da się prawidłowo wycenić m.in. kosztu produkcji, a także właściwie określić wszelkie bariery i ryzyka związane z wprowadzeniem nowego rozwiązania na rynek czy możliwości oraz sposób jego refundacji - wylicza dyrektor Mikołaj Gurdała.

Wypowiedź zarejestrowana 18 września br., podczas spotkania Rady Programowej V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC), który 5 i 6 marca 2020 r. odbędzie się w Katowicach.

Więcej o Kongresie: www.hccongress.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum