Do męskiej niepłodności może przyczyniać się nieznana wcześniej struktura w plemniku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2018 13:50

Do męskiej niepłodności mogą się przyczyniać wady nieznanej dotychczas struktury obecnej w plemniku - drugiej centrioli - informuje pismo "Nature Communications".

Fot. archiwum

Centriola to organellum komórkowe, złożone z uformowanych w kształt cylindra pręcikowatych struktur- filamentów. Chociaż centriole wydają się niezbędne do podziału komórek zwierzęcych, nie ma ich w większości komórek grzybów i roślin wyższych.

Zygota, czyli zapłodniona komórka jajowa, potrzebuje do dalszego rozwoju dwóch centrioli - obie pochodzą od ojca. Dotychczas specjaliści uważali, że plemnik dostarcza tylko jednej centrioli, która zostaje następnie powielona - powstają z niej centriole w bilionach komórek nowego organizmu. Bez centrioli nie dochodzi do prawidłowego podziału komórek, nie powstają ich rzęski ani cytoszkielet.

Odkrycie w plemniku nowej struktury wydawało się niemożliwe. Po raz pierwszy zobaczył plemniki pod mikroskopem już w roku 1677 ich odkrywca, Antoni van Leeuwenhoek Codziennie na świecie obserwuje się pod mikroskopem niezliczone plemniki, a zajmujące się leczeniem niepłodności kliniki nie szczędzą pieniędzy na najnowsze i najlepsze mikroskopy.

Jak jednak wykazał prof. Tomer Avidor-Reiss z uniwersytetu w Toledo (wbrew pozorom nie w Hiszpanii, tylko w USA- stan Ohio) oraz jego współpracownicy z University of Toronto, National Cancer Institute, University of Michigan i University of Pittsburgh, plemnik dostarcza podczas zapłodnienia nie jednej, ale dwóch centrioli.

Dodatkową centriolę udało się wykryć dzięki wykorzystaniu zawansowanych technik oraz mikroskopów - zarówno optycznych, jak i elektronowych, a zwłaszcza supermikroskopu optycznego (super-resolution microscopy), ułatwiającego obrazowanie białek.

Nowa centriola funkcjonuje podobnie jak te znane wcześniej, jednak ma odmienną strukturę i składa się z mniejszej liczby białek - dlatego uszła uwadze pokoleń badaczy. Po zapłodnieniu struktura centrioli zostaje uzupełniona o dodatkowe białka pochodzące z komórki jajowej - staje się wówczas kompletna.

Wady dotyczące centrioli mogą się przyczyniać do problemów takich jak niepłodność, poronienie czy wady rozwojowe.

Zdaniem autorów wyniki ich badań mogą dać nowe możliwości rozwiązania problemu niepłodności u mężczyzn oraz poszerzyć wiedzę na temat wczesnych wad rozwojowych zarodka.

Wcześniej prof. Avidor-Reiss i jego zespół prowadzili badania plemników much, żuków oraz bydła. Właśnie badania nad muchami zasugerowały, że w plemniku może się kryć dodatkowa centriola.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum