Dla kobiet w ciąży zalecana suplementacja kwasu foliowego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 czerwca 2017 16:14

Więcej składników korzystnych dla kobiet w ciąży mogą zawierać suplementy diety dostępne bez recepty, niż te przepisywane przez lekarza - sugerują badania opublikowane przez "Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics".

Dla kobiet w ciąży zalecana suplementacja kwasu foliowego
Nie zawsze dieta może zapewnić kobiecie w ciąży wystarczającą ilość wszystkich składników pokarmowych. Fot. Shutterstock

Deborah O'Connor z University of Toronto podkreśla, że dla kobiet oczkujących dziecka lub dopiero planujących ciążę najważniejsze jest przestrzeganie właściwej diety. Jak zaznacza nieuczestnicząca w badaniach O'Connor, przyszłe matki powinny skonsultować się ze swym lekarzem, co jest dla nich najlepsze.

Przyznaje to główna autorka badań Leila Saldanha z Narodowego Instytutu Zdrowia w USA. Zwraca ona uwagę, że ogólnie należy spożywać jak najwięcej warzyw i owoców, produktów mlecznych, ryb i orzechów, a mniej czerwonego mięsa.

Nie zawsze jednak dieta może zapewnić wystarczającą ilość wszystkich składników pokarmowych. Dotyczy to szczególnie kwasu foliowego, który występuje w diecie w postaci folianów i wpływa na rozwój układu nerwowego płodu, przede wszystkim zapobiega uszkodzeniom tzw. cewy nerwowej. W przypadku kwasu foliowego często konieczna jest suplementacja. Aby pozyskać z diety zalecanych 400 mikrogramów folianów dziennie trzeba zjeść np. około 2 kg pomarańczy.

Dr Saldanha twierdzi, że w USA porównywano 82 preparaty dostępne wyłącznie na receptę oraz 132 suplementy kupowane w tzw. sprzedaży odręcznej. Okazało się, że wszystkie zawierały dostateczne ilości kwasu foliowego, który kobiety planujące ciążę powinny zażywać jeszcze przed poczęciem.

W obydwu typach suplementów w podobnych dawkach występowały inne składniki, takie jak: cynk, żelazo, kwas tłuszczowy omega-3 i kwas DHA. Suplementy na receptę zawierały jednak nieco mniej witamin oraz minerałów. Było w nich również mniej substancji pochodzenia roślinnego oraz probiotyków niż w suplementach sprzedawanych bez przepisu lekarza.

Dr Saldanha sugeruje, że nie chodzi o to, które suplementy są lepsze, lecz żeby zwracać uwagę na to, jakie mają składniki i w jakich ilościach, bez względu na to czy są przepisywane przez lekarzy czy też dostępne w wolnej sprzedaży. Należ również sprawdzić lub skonsultować z lekarzem, jakie dawki dla kobiet w ciąży są zalecane.

Przykładowo zaleca się, żeby kobiety przed zajściem w ciążę zażywały kwas foliowy lub zawierające go suplementy diety dla ciężarnych w dawce 400 mikrogramów dziennie. Należy go przyjmować 6 tygodni przed zapłodnieniem oraz co najmniej w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum