Diety wysokobiałkowe zwiększają ryzyko zachorowania na choroby nerek

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2014 11:26

Przeprowadzone na szczurach doświadczenia dowodzą, że stosowanie diet wysokobiałkowych zwiększa ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych i innych chorób nerek.

Jak podaje serwis Nauka w Polsce, autorami pracy, opublikowanej na łamach pisma ''Nutricion Hospitalaria'', są naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie (Hiszpania).

Dr Virginia A. Aparicio, kierująca badaniem, wyjaśnia, że diety bogate w białko, takie jak popularna na całym świecie dieta dr. Dukana, przyczyniają się do powstawania poważnych patologii nefrologicznych, np. kamicy nerkowej. Jest to spowodowane tym, że w organizmie osoby odchudzającej się w ten sposób znacząco spada poziom cytrynianów w moczu i obniża się pH moczu, natomiast wzrasta stężenie soli wapnia.

Zespół dr Aparicio przeprowadził eksperyment z udziałem 20 szczurów laboratoryjnych rasy Wistar. Zwierzęta podzielono na dwie grupy, każda po 10 sztuk. Pierwszą grupę karmiono dietą wysokobiałkową, opartą na komercyjnych suplementach o zawartości białka na poziomie 45 proc. W drugiej grupie zastosowano dietę normalną, ze zwykłą ilością białka.

Doświadczenie prowadzono przez okres 12 tygodni, co - jak tłumaczą naukowcy - jest odpowiednikiem 9 ludzkich lat.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum