Dieta śródziemnomorska spowalnia kurczenie się mózgu wraz z wiekiem

Autor: PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2017 12:09

Grupa naukowców z Uniwersytetu Edynburskiego w Szkocji udowodniła, że starsze osoby, które nie przestrzegają diety śródziemnomorskiej, są narażone na większe ubytki całkowitej objętości mózgu niż seniorzy dokładnie trzymający się założeń tej kuchni.

Dieta śródziemnomorska spowalnia kurczenie się mózgu wraz z wiekiem
Większe ubytki całkowitej objętości mózgu obserwowano u seniorów nie przestrzegających diety śródziemnomorskiej. Fot. Archiwum

Grupa naukowców pod kierunkiem dr Michelle Luciano zebrała informacje na temat nawyków żywieniowych 967 70-letnich mieszkańców Szkocji nie mających żadnych objawów demencji.

562 uczestnikom wykonano MRI mózgu, w celu określenia całkowitej objętości mózgu, objętości istoty szarej oraz grubości kory mózgowej. Po trzech latach 401 osób wróciło na ponowne MRI. Uzyskane pomiary porównano następnie z danymi dotyczącymi diety stosowanej przez uczestników.

Okazało się, że osoby, które nie przestrzegały rygorystycznie zasad diety śródziemnomorskiej, były narażone na większe ubytki całkowitej objętości mózgu (w ciągu trzech lat obserwacji) od osób dokładnie trzymających się założeń tej diety.

Takie same wyniki uzyskano po uwzględnieniu innych czynników mogących wpływać na objętość mózgu, np. wieku, poziomu wykształcenia, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego. Nie zauważono natomiast żadnych zależnych od diety różnic, jeśli chodzi o objętość istoty szarej i grubość kory mózgowej.

Dieta śródziemnomorska to sposób odżywiania bazujący na warzywach, owocach, oliwie z oliwek, roślinach strączkowych, ziarnach zbóż, a także umiarkowanych ilościach ryb, nabiału i wina. Ogranicza natomiast spożywanie czerwonego mięsa i drobiu.

Więcej: PAP-Nauka w Polsce

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum