Dieta niskokaloryczna modyfikuje florę bakteryjną i powoduje "głód" mikrobiomu jelitowego

Autor: MS • Źródło: PAP10 lipca 2021 05:01

Wyniki badań: dieta niskokaloryczna wpływa na zmianę mikrobiomu jelitowego, a co się z tym wiąże na wchłanianie substancji odżywczych - informują niemieccy i amerykańscy badacze. Badania przeprowadzono na kobietach

Dieta niskokaloryczna modyfikuje florę bakteryjną i powoduje "głód" mikrobiomu jelitowego
Niskokaloryczna dieta przemodelowuje skład mikrobiomu jelitowego, Fot. Shutterstock
  • Dieta niskokaloryczna wpływa na zmienę kompozycji mikrobiomu jelitowego i na wchłanianie substancji odżywczych - wynika z badań
  • W badaniu wzięły udział kobiety po menopauzie, z nadwagą i otyłością
  • W odpowiedzi na ograniczenie kalorii, bakterie zmodyfikowały swój metabolizm, aby absorbować więcej cukru, przez co nie był on dostępny dla gospodarza
  • Mikrobiom pobrany wraz z próbkami kału od kobiet stosujących dietę i przeszczepiony sterylnym myszom, wywołał u gryzoni spadek masy ciała o ponad 10 proc.

W badaniach prowadzonych przez naukowców ze szpitala klinicznego Charité w Berlinie i Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco wzięło udział 80 kobiet po menopauzie, które miały od lekkiej nadwagi po zaawansowaną otyłość. Połowa z nich przez 16 tygodni stosowała dietę poniżej 800 kalorii dziennie.

Dieta niskokaloryczna. Naukowcy wzięli pod lupę kobiety

W trakcie badania od kobiet pobierano regularnie próbki kału. Ich analiza wykazała, że dieta zmieniła skład mikrobiomu jelitowego i wpłynęła na liczebność poszczególnych mikroorganizmów.

- W odpowiedzi na ograniczenie kalorii bakterie zmodyfikowały swój metabolizm, aby absorbować więcej cukru, przez co nie był on dostępny dla gospodarza. Można powiedzieć, że zaobserwowaliśmy rozwój "głodnego mikrobiomu  - mówi dr Reiner Jumpertz von Schwartzenberg, jeden z autorów badań.

Próbki kału pobrane przed i po diecie przeszczepiono transgenicznym sterylnym myszom (nieposiadającym żadnych bakterii jelitowych). Okazało się, że gryzonie, które otrzymały mikrobiom pobrany od kobiet po diecie, straciły ponad 10 proc. masy ciała. Mikrobiom sprzed diety nie miał na masę ciała myszy żadnego wpływu.

Niskokaloryczna dieta wpływa na namnożenie się bakterii Clostridioides difficile

Zarówno u kobiet na diecie, jak i u gryzoni, które otrzymały ich mikrobiom, zaobserwowano wyraźne namnożenie się bakterii Clostridioides difficile. Poziom tej Gram-dodatniej bakterii podnosi się w odpowiedzi na stosowanie antybiotyków i może powodować stan zapalny ścian jelita grubego.

- Zmiany te powodują, że wchłanianie substancji odżywczych w jelitach jest mniej skuteczne, choć nie wywołuje to objawów klinicznych. Nie jest jednak jeszcze jasne, czy kolonizacja jelit przez C. difficile wpływa jednoznacznie negatywnie, czy też może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia  - podsumowują autorzy. 

Ich wnioski publikuje pismo "Nature" (DOI: 10.1038/s41586-021-03663-4)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze