Dieta: indywidualne podejście zwiększa szansę na jej powodzenie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 września 2013 10:30

Indywidualne podejście w ustalaniu diety pacjenta z otyłością, uwzględniające nie tylko ilość, jakość jedzenia i aktywność fizyczną, ale także jego indywidualne cechy i dolegliwości, z którymi się boryka, daje większą szansę na uzyskanie trwałego spadku wagi.

Dieta: indywidualne podejście zwiększa szansę na jej powodzenie
O tym, dlaczego leczenie dietetyczne otyłych pacjentów nie zawsze jest skuteczne, mówiła podczas IV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, trwającego od czwartku do soboty (12-14 września) w Zawierciu (Śląskie) dietetyk kliniczny doc. Lucyna Ostrowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

- Nasze - specjalistów - błędy polegają na tym, że stosujemy tzw. diety populacyjne, które trochę pomogą, nie zaszkodzą, ale części w ogóle nie pomogą. Szukamy więc indywidualizacji diety. To nie tylko ustalenie jej ilościowo i jakościowo, ale trzeba popatrzeć, z czym jeszcze pacjent ma problemy, być może to prosta sprawa - zaparcia. Dzięki rozwojowi medycyny krok po kroku wiemy coraz więcej - możemy np. badać florę bakteryjną w jelitach - powiedziała.

- Z całą pewnością indywidualizacja diety jest kierunkiem, w którym zmierzamy. Indywidualnie dobrana dieta daje znacznie lepsze wyniki leczenia - dodała. Jak podkreśliła, dieta powinna być nie tylko zbilansowana ilościowo i jakościowo, ale uwzględniać preferencje smakowe pacjenta, być odpowiednio suplementowana, należy też wziąć pod uwagę grupę krwi, sylwetkę i typ otyłości pacjenta. Trzeba też pamiętać, że otyły pacjent może mieć zaburzenia przewodu pokarmowego i nieprawidłową florę bakteryjną.

- Flora jelitowa pacjenta szczupłego różni się od flory jelitowej pacjenta otyłego, pacjent otyły ma patologiczną florę bakteryjną. Taka zaburzona flora jelitowa powoduje nieszczelność jelita. To będzie generowało stan zapalny, a w konsekwencji będzie pogłębiało następstwa otyłości - tłumaczyła dietetyczka. Dlatego do diety coraz częściej włącza się probiotyki.

Dr Magdalena Białkowska z Instytutu Żywności i Żywienia mówiła z kolei o suplementach diety, wspomagających odchudzanie. - W ich przypadku obowiązuje uproszczone postępowanie rejestracyjne, liberalne przepisy dotyczące reklamy, badania kliniczne nie są wymagane, łatwy jest dostęp i, niestety, brak zainteresowania i często brak wiedzy na temat suplementów wśród lekarzy - powiedziała.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum