Dieta czy geny u podłoża nowotworów jelita grubego?

Autor: Onet.pl/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2012 20:03

Osoby, które codziennie spożywają niewielkie ilości alkoholu, a w ich rodzinach odnotowano przypadki zachorowań na raka jelita grubego, są bardziej narażone na zachorowanie na ten nowotwór. Pozostaje jednak pytanie, który z tych czynników ma decydujący wpływ.

Naukowcy z Bostonu (USA) przeanalizowali dane dotyczące około 150 tysięcy osób. Począwszy od 1980 roku w grupie 87 tysięcy kobiet oraz 47 tysięcy mężczyzn odnotowano 1801 przypadków raka jelita grubego.

Osoby, w których rodzinie ktoś już wcześniej chorował na ten nowotwór i które dodatkowo spożywały średnio 30 lub więcej gramów alkoholu dziennie były narażone na zwiększone ryzyko powstawania raka jelita grubego.

Ponadto wśród chorych zauważalne było wysokie spożycie czerwonego mięsa oraz mniejsze, w porównaniu z innymi grupami, spożycie kwasu foliowego. To z kolei sugeruje, że w diecie niewiele było warzyw i kasz. Wyniki te wskazują zatem na to, że dieta odgrywa ważną rolę w kształtowaniu się ryzyka zachorowania na raka jelita grubego.

Wiecej: www.onet.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum