Dieta bogata w produkty zwierzęce szkodliwa dla osób z chorobą nerek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2015 12:52

Dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego - zwłaszcza w czerwone mięso - może przyspieszać rozwój przewlekłej choroby nerek do skrajnej ich niewydolności - informuje pismo „Journal of the American Society of Nephrology”.

Dieta bogata w produkty zwierzęce szkodliwa dla osób z chorobą nerek

Najnowsze badanie naukowców z Texas A&M Health Science Center College of Medicine w Bryan (Teksas, USA) wskazują, że dieta może mieć wpływ na to, jak szybko przewlekła choroba nerek (PChN) doprowadzi do ich niewydolności.

Objęto nim blisko 1,5 tys. dorosłych osób (w wieku 20 lub więcej lat) cierpiących na PChN. Dane na temat spożywanych przez nich produktów zebrano przy pomocy kwestionariuszy. Na tej podstawie obliczono wskaźnik DAL, mówiący o stopniu zakwaszenia diety. 

Ogólnie wiadomo, że kwasica, czyli obniżenie pH krwi poniżej wartości 7,35, jest poważnym zaburzeniem równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Jednak, najnowsze badania wskazują, że może również istnieć tzw. kwasica utajona, kiedy pH krwi utrzymywane jest w dolnych granicach normy, a mechanizmy regulujące równowagę kwasowo-zasadową są coraz mniej wydolne. Do takiego stanu może w dużym stopniu przyczyniać się nasza dieta.

Na przykład spożywanie dużych ilości produktów wysokobiałkowych, a niewielkich ilości warzyw i owoców działa zakwaszająco, gdyż białka rozkładają się do kwasów, a warzywa i owoce zawierają związki zasadotwórcze.

Co ważne, gdy kwasica utajona utrzymuje się dłużej, to nie tylko czujemy się osłabieni, mniej wydolni i mamy problemy z koncentracją, ale stajemy się też bardziej podatni na różne poważne schorzenia, jak osteoporoza czy choroby reumatyczne. Stan taki może również negatywnie wpływać na funkcję nerek, które zmuszone są usuwać większe ilości kwasów wraz z moczem.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum