Depresja: sprzyjają jej 44 warianty genetyczne

Autor: Paweł Wernicki - PAP/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2018 18:51

Przeprowadzona na wielką skalę analiza genomów osób z depresją ujawniła 44 sprzyjające jej warianty genetyczne, z czego 30 jest dotychczas nieznanych - informuje "Nature Genetics".

Analiza porównywała genomy ponad 135 tys. osób z depresją oraz grupę kontrolną 345 tys. osób Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Na depresję cierpi około 14 proc. ludności świata, przy czym tylko połowa dobrze reaguje na istniejące metody leczenia.

Analiza porównująca genomy ponad 135 tys. osób z depresją oraz grupę kontrolną 345 tys. osób była prowadzona przez Psychiatric Genomics Consortium - ponad 200 naukowców z całego świata pod kierunkiem University of North Carolina School of Medicine(USA) oraz University of Queensland (Australia).

Udało się zidentyfikować 44 warianty związane z podwyższonym ryzykiem depresji. Niektóre z nich mają związek także z innymi zaburzeniami psychicznymi - na przykład schizofrenią.

Zdaniem autorów badań uzyskane wyniki mogą się przyczynić do opracowania nowych, ulepszonych terapii. Nie jest jednak jasne, w jaki sposób niektóre z tych genów wpływają na rozwój depresji, a opracowanie terapii działającej na wszystkie warianty genów nie wydaje się możliwe.

Wiele zidentyfikowanych podczas badania wariantów genetycznych ma bezpośredni związek z działaniem obecnie stosowanych leków przeciwdepresyjnych. Analiza sugeruje także związek pomiędzy nadwagą i otyłością a ciężką depresją.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum