Depresja poporodowa. Karmienie piersią może zmniejszyć jej ryzyko

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP05 października 2021 06:48

W piśmie "Public Health Nursing" przekazano informację na temat karmienia piersią. Okazuje się, że może zapobiegać depresji poporodowej.

Depresja poporodowa. Karmienie piersią może zmniejszyć jej ryzyko
Karmienie piersią może zmniejszyć ryzyko depresji po porodzie. Fot. Shutterstock
  • Z informacji od United States Centers for Disease Control and Prevention, nawet 11-20 proc. z 4 mln kobiet rodzących w USA ma objawy depresji poporodowej
  • Zgodnie z modelami biologicznymi i psychospołecznymi wydaje się, że karmienie piersią może zmniejszyć ryzyko depresji poporodowej
  • - W szczególności pielęgniarki odgrywają ważną rolę w edukacji i promowaniu zarówno korzyści dla zdrowia matki płynących z karmienia piersią, jak i korzyści dla niemowląt - przekazała dr Safiya George, dziekan, Christine E. Lynn College of Nursing FAU

Problem depresji poporodowej

Według danych United States Centers for Disease Control and Prevention od 11 do 20 proc. z 4 milionów kobiet rodzących każdego roku w USA ma objawy depresji poporodowej (PPD), która jest największym czynnikiem ryzyka samobójstwa i dzieciobójstwa u matki. Problem może zatem dotyczyć nawet 800 000 kobiet.

Obecne modele biologiczne i psychospołeczne sugerują, że karmienie piersią może potencjalnie zmniejszyć ryzyko depresji poporodowej u kobiety. Jednak wcześniejsze badania dotyczyły tylko rozpoczęcia i czasu karmienia piersią. Ponadto małe i często jednorodne próby dały wyniki pozbawione mocy statystycznej i tendencyjne - ze względu na wyższy poziom wykształcenia, dochody i proporcje białych uczestników w porównaniu z ogólną populacją kraju objętego próbą.

Naukowcy z Christine E. Lynn College of Nursing na Florida Atlantic University wraz ze współpracownikami jako pierwsi zbadali związek karmienia piersią z ryzykiem depresji poporodowej przy użyciu dużego, krajowego zbioru danych obejmujących 29 685 kobiet mieszkających w 26 stanach. Brano pod uwagę istotne współzmienne, takie jak wiek, rasa, stan cywilny, wykształcenie, nadużywanie substancji przed i podczas ciąży, palenie papierosów i inne.

Czytaj: 77 proc. polskich mam karmi piersią - dla zdrowia dziecka

Karmienie piersią a depresja poporodowa

Analiza danych wykazała, że depresja poporodowa jest poważnym problemem zdrowotnym, a prawie 13 proc. badanych kobiet jest nią zagrożonych. Kobiety, które karmiły piersią w momencie zbierania danych miały statystycznie istotnie niższe ryzyko PPD niż kobiety, które nie karmiły piersią. Istniała również statystycznie istotna odwrotna zależność między długością karmienia piersią a ryzykiem PPD. Wraz ze wzrostem liczby tygodni karmienia piersią przez kobiety zmniejszyła się ich PPD. Co zaskakujące nie było istotnej różnicy w ryzyku PPD wśród kobiet o różnym zamiarze karmienia piersią.

- Kobiety cierpiące na depresję poporodową, która pojawia się w ciągu czterech tygodni i do 12 miesięcy po porodzie, odczuwają smutek, niepokój i skrajne zmęczenie, które utrudnia im funkcjonowanie - powiedziała dr Christine Toledo, starszy autor oraz adiunkt w Christine E. Lynn College of Nursing w FAU. - Kobiety z depresją poporodową, które nie są leczone, mogą również mieć trudności w nawiązywaniu więzi z dziećmi i opiece nad nimi, myśli o skrzywdzeniu siebie lub dziecka, a także są bardziej narażone na nadużywanie substancji.

Badanie wykazało również, że kobiety, które doświadczyły depresji poporodowej, mają o 50 proc. większe ryzyko wystąpienia epizodów depresji poporodowej przy kolejnych porodach. Ponadto mają o 25 proc. większe ryzyko wystąpienia dalszych zaburzeń depresyjnych niezwiązanych z porodem do 11 lat później. Depresja poporodowa zwiększa chorobowość matek i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, udaru mózgu i cukrzycy typu 2.

- Wnioski z tego ważnego badania sugerują, że karmienie piersią jest opłacalnym i zdrowym zachowaniem, które może zmniejszyć ryzyko depresji poporodowej u kobiety - powiedziała dr Safiya George, dziekan, Christine E. Lynn College of Nursing FAU. - W szczególności pielęgniarki odgrywają ważną rolę w edukacji i promowaniu zarówno korzyści dla zdrowia matki płynących z karmienia piersią, jak i korzyści dla niemowląt, takich jak dostarczanie niezbędnych składników odżywczych i ochrona przed alergiami, chorobami i infekcjami. 

Czytaj: Szczepienia na COVID-19 u kobiet ciężarnych i karmiących. Są wyniki badań

CDC o szczepieniu kobiet w ciąży przeciwko Covid-19: nie ma przeciwwskazań

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum