Depresja będzie leczona ketaminą w aerozolu do nosa?

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2019 11:50

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała nowy, szybko działający lek przeciwdepresyjny, zawierający ketaminę, stosowaną do tej pory jako środek znieczulający.

Depresja będzie leczona ketaminą w aerozolu do nosa?
Lek będzie podawany w gabinecie lekarskim, a pacjent przez kolejne dwie godziny będzie monitorowany. Fot. Fotolia

Szybko działający lek przeciwdepresyjny opracowano jako aerozol do nosa. Nowo zatwierdzony preparat, produkcji Janssen Pharmaceuticals Inc. otrzymał nazwę esketamina. Jego właściwości przeciwdepresyjne nie są jeszcze dokładnie poznane - informuje Rzeczpospolita.

Esketamina, podobnie jak ketamina, blokuje lub ogranicza przepływ sygnałów z mózgu i może powodować halucynacje. Oba te preparaty mogą wywoływać chęć nadużywania. Dlatego leczenie musi być ściśle nadzorowany przez lekarza. Lek będzie podawany w gabinecie lekarskim, a pacjent przez kolejne dwie godziny będzie monitorowany.

Zatwierdzenie esketaminy do stosowania to przełom w podejściu do leczenia poważnych problemów związanych z nastrojami. Leki zwiększające aktywność przekaźników w mózgu, takich jak serotonina, są mało skuteczne u części pacjentów. Natomiast leki na bazie ketaminy, działają szybko i są skuteczne także u osób, nie reagujących na dotychczasowe formy leczenia. 

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum