Dalszy ciąg badań nad innowacyjnym testerem do wykrywania raka piersi

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2015 10:42

BRASTER podpisał z Politechniką Warszawską umowę na zaprojektowanie i wytworzenie fizycznego modelu termodynamicznego piersi, w pełni kompatybilnego z urządzeniem BRASTER Tester. Projekt stanowi jeden z elementów strategii, zgodnie z którą tester trafić ma do sprzedaży w drugiej połowie 2016 r.

Dalszy ciąg badań nad innowacyjnym testerem do wykrywania raka piersi
Fot. Fotolia

Spółka BRASTER SA jest właścicielem unikalnej technologii służącej do diagnostyki raka piersi.

Umowa z Wydziałem Mechatroniki, Instytutu Metrologii i Inżynierii Biomedycznej (IMiIB) Politechniki Warszawskiej zakłada zaprojektowanie i wykonanie fizycznego fantomu piersi przeznaczonego do współpracy z urządzeniem BRASTER Tester.

Powyższy model będzie miał za zadanie symulować termodynamiczny rozkład temperatury powierzchni piersi, uwzględniając kilka-kilkanaście patologii piersi, w szczególności raka piersi z podziałem na grupy anatomiczne.

Umowa będzie realizowana w ramach projektu INNOMED. Jej wartość wynosi 300 tys. zł​.

- Model termodynamiczny piersi będzie stanowił uzupełnienie dla badań w ramach projektu INNOMED, w których udział weźmie ponad 2 tys. kobiet. Będzie on służył do imitowania nowotworowych patologii piersi na modelu, dzięki czemu będziemy w stanie istotnie poszerzyć bazę posiadanych obrazów termograficznych i w efekcie podnieść skuteczność urządzenia BRASTER Tester - tłumaczy Marcin Halicki, prezes zarządu BRASTER SA.

Badanie realizowane w ramach projektu INNOMED ma pozwolić na porównanie skuteczności urządzenia BRASTER Tester w diagnostyce i różnicowaniu patologii piersi u kobiet względem standardowych metod diagnostycznych (wg nowego algorytmu). Zostanie przeprowadzone przez Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na grupie ponad 2 tys. kobiet. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na kwotę 9,1 mln zł (łączny koszt jego realizacji wyniesie 10,2 mln zł).

BRASTER SA - jak podano w informacji dla mediów - posiada sprawdzoną technologię produkcji matryc ciekłokrystalicznych, w oparciu o którą opracowała prototyp urządzenia BRASTER Tester - innowacyjnego medycznego testera termograficznego służącego do wczesnego wykrywania patologii piersi, w szczególności raka piersi.

Skuteczność urządzenia BRASTER Tester została potwierdzona w przeprowadzonych w 2013 r. badaniach klinicznych THERMACRAC. Wyniki badań wskazały, że BRASTER Tester jest skutecznym narzędziem diagnostycznym, komplementarnym wobec mammografii i ultrasonografii, które znacząco zwiększa możliwość wykrycia raka na bardzo wczesnym etapie rozwoju.
 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum