DEC2 -gen krótkiego snu

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2009 06:12

Naukowcy rozwiązali zagadkę, dlaczego niektórzy ciągle chodzą niewyspani, a innym wystarczy tylko kilkugodzinny odpoczynek.

DEC2 -gen krótkiego snu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tajemnica kryje się w mutacji jednego genu. Zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego pracujący pod kierunkiem neurologa prof. Ying-Hui Fu odkrył zmianę w budowie genu DEC2, która zakłóca rytm okołodobowy człowieka. Na razie zidentyfikowano go w jednej rodzinie: u 69-letniej matki i jej 44-letniej córki. Obie panie chodzą spać ok. 22.00. Wstają mniej więcej około 4 rano.

Według przyjętych dziś standardów śpią za krótko. Normalny, zdrowy sen, podczas którego regenerujemy siły powinien trwać od siedmiu do dziewięciu godzin. Teoretycznie brak snu powinien się niekorzystnie odbijać na organizmach kobiet. Ale obie są pod tym względem okazami zdrowia.

Naukowcy przeprowadzili testy DNA próbek krwi pobranych od obu kobiet. Porównano je z 250 innymi próbkami DNA i nie znaleziono innego wytłumaczenia, niż mutacja DEC2.

Aby dowieść, że to rzeczywiście różnica w jednym tylko genie odpowiada za krótki sen, prof. Ying-Hui Fu wyhodował myszy i muszki owocowe z odpowiednimi zmianami w DNA. Zgodnie z oczekiwaniami zwierzęta doskonale radziły sobie ze skróconym snem. Myszy szybciej dochodziły do pełnej sprawności po dłuższym okresie, w którym pozbawione były jakiegokolwiek wypoczynku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum