Czytanie książek pobudza mózg

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2014 11:17

Książki z wartką, wciągającą akcją w specyficzny sposób pobudzają mózg czytelnika. Wykazali to neurobiolodzy obrazujący mózgi czytających osób za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Doświadczenie opisane na łamach pisma "Brain Connectivity" przeprowadzili specjaliści z Emory University w Atlancie w USA.

Czytanie książek pobudza mózg
Dwunastu ochotników miało przez kolejnych dziewięć dni wieczorem czytać jeden rozdział (około 30 stron) z zadanej przez naukowców powieści. Kolejnego dnia rano oglądano ich mózgi za pomocą fMRI.

Za każdym razem efekt był ten sam: podwyższona aktywność w korze skroniowej lewej półkuli mózgu, czyli w części odpowiedzialnej za przetwarzanie i rozumienie komunikatów językowych. Takie samo pobudzenie tych obszarów obserwowane jest u osób aktywnie czytających. Jednak ochotnicy nie czytali już dwanaście godzin, a ich mózgi jakby "w tle" wciąż opowiadały sobie przeczytaną historię.

Kolejnym bardzo aktywnym obszarem była tzw. pierwotna kora ruchowa - miejsce w mózgu odpowiedzialne za doznania dotykowe. Tu znajduje się mentalny schemat naszego ciała, dzięki któremu mamy świadomość ciała w ruchu lub spoczynku, w równowadze czasoprzestrzennej i w relacjach z otaczającym nas światem.

Okazuje się, że czytanie książki pobudza tę część mózgu. Zupełnie tak, jakby zdarzenia, które dotyczą opisywanych bohaterów, nasz umysł traktował jak swoisty symulator zdarzeń i reagował na nie zmysłami tak jak na prawdziwe.

Więcej: http://wyborcza.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum