Czytanie dzieciom zwiększa aktywność mózgu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2015 16:36

Wczesne czytanie dzieciom zwiększa aktywność mózgu i kształtuje późniejszy rozwój językowy - twierdzą naukowcy z Cincinnati Children's Hospital w USA.

Czytanie dzieciom zwiększa aktywność mózgu
Fot. Archiwum

W badaniach uczestniczyło 19 dzieci w wieku od 3 do 5 lat, z których siedmioro pochodziło z rodzin o niskim statusie społeczno-ekonomicznym. Rodzice dzieci wypełnili kwestionariusz dotyczący m.in. tego, czy i ile czasu poświęcają na czytanie dziecku, uczenie i zabawę. Następnie mózgi maluchów obserwowano podczas rezonansu magnetycznego. Jednocześnie dzieci słuchały odpowiednich dla wieku opowiadań.

Badacze zaobserwowali, że mózgi dzieci, którym rodzice najwięcej czytali, wykazywały największą aktywność w obszarach odpowiedzialnych za przetwarzanie semantyczne (rozumienie znaczenia słów i tekstów) oraz wyobraźnię.

- Czytanie dziecku w okresie bardzo ważnym dla jego rozwoju, jeszcze przed pójściem do przedszkola, wydaje się mieć bardzo znaczący i wymierny wpływ na to, w jaki sposób mózg dziecka przetwarza opowiadania oraz na późniejsze kształtowanie umiejętności czytania - mówi autor badań John Hutton.

Wnioski zaprezentowano podczas dorocznego zjazdu Pediatric Academic Societies w San Diego.

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum