Czym różnimy się od neandertalczyka?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2010 11:14

Genom neandertalczyka został wstępnie wysekwencjonowany. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, czym różnimy się od naszego najbliższego krewniaka.

Wyniki badań ogłoszono w najnowszym numerze tygodnika „Science“. Uzyskana sekwencja genomu neandertalczyka odzwierciedla około 60 proc. całości. Jednak już pierwsze rezultaty wskazują na to, że człowiek i człowiek neandertalski mogli sporadycznie krzyżować się ze sobą. Być może doszło do tego 100-50 tys. lat temu na Bliskim Wschodzie, po wyjściu obu grup z Afryki.

Naukowcy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku użyli próbek ze szkieletów trzech kobiet neandertalskich. Sekwencje porównano z pięcioma genomami współcześnie żyjacych ludzi z różnych części świata: z południowej i zachodniej Afryki, Papui Nowej Gwinei, Chin i Francji.

Dzięki badaniom można wyodrębnić całą listę genów lub obszarów w genomie, które są charakterystyczne wyłącznie dla ludzi i mogą pomóc w zrozumieniu, czym różnimy się od neandertalczyków.

Okazało się, że genom neandertalczyka jest bardziej podobny do genomu ludzi spoza Afryki. Autorzy badań oceniają, że od neandertalczyków może pochodzić od jednego do czterech procent ludzkiego genomu. Poprzednie ustalenia, oparte na analizie tzw. DNA mitochondrialnego, które jest drobną częścią całego genomu, dowodziły, że żadnego krzyżowania się pomiędzy ludźmi i neandertalczykami nie było.

Naukowcy poszukiwali obszarów w ludzkim genomie, które by szczególnie różniły się od analogicznych obszarów u neandertalczyków. Oznaczałoby to, że różnice te są specyficznie ludzkie. Zespół znalazł 212 takich obszarów, 20 spośród nich uznano za szczególnie istotne. Znaleziono w nich m.in. trzy geny, które, w wypadku mutacji, zaburzały prawidłowe procesy poznawcze. Miały one udział w genezie zespołu Downa, schizofrenii i autyzmu. Inny gen brał udział w metabolizmie, jeszcze inny w rozwoju szkieletu, szczególnie czaszki, obojczyków i żeber.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum