Czy tzw. tabletki urody naprawdę działają? Zbadały to doktorantki SUM

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia02 czerwca 2021 21:31

Czy nutrikosmetyki, inaczej nazywane „tabletkami urody” lub „kosmetykami w kapsułkach” są skuteczne? Co wykazały badania przeprowadzone przez doktorantki SUM?

Czy tzw. tabletki urody naprawdę działają? Zbadały to doktorantki SUM
W suplementach diety kondycjonujących skórę, włosy i paznokcie występują także roślinne składniki jako substancje czynne Fot. Shutterstock
  • Kluczowym elementem decydującym o skuteczności „tabletek piękna” jest zawartość składników aktywnych
  • Jedynie 35 proc. badanych bierze pod uwagę przy wyborze preparatu standaryzację zawartości substancji leczniczych
  • Ponad połowa ankietowanych nie wie, że dla osiągnięcia widocznych efektów suplementacji konieczne jest stosowanie preparatu przez około trzy miesiące

Nutrikosmetyki, inaczej nazywane „tabletkami urody” lub „kosmetykami w kapsułkach”, zawierające związki witaminowe i mineralne, mają za zadanie korzystnie wpływać na wygląd włosów, skóry oraz paznokci. Pytanie jednak, czy są skuteczne?

Badania na temat ich rzeczywistego działania przeprowadziły pod opieką 
prof. dr. n. farm Doroty Wrześniok, doktorantki Marta Karkoszka i Klaudia Banach z Katedry 
i Zakładu Chemii i Analizy Leków Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak długo powinna trwać suplementacja?

Uzyskane wyniki badań pozwalają stwierdzić, że ponad połowa ankietowanych nie wie, że dla osiągnięcia widocznych efektów suplementacji konieczne jest stosowanie preparatu przez około 3 miesiące.

Uzyskane odpowiedzi wskazują, że połowa respondentów nie jest zadowolona z efektów uzyskanych po przeprowadzeniu kuracji suplementami diety, co może być skutkiem zarówno nieprawidłowego wyboru preparatu, jak i jego nieodpowiedniego stosowania.

- Kluczowy wpływ na wygląd oraz stan skóry, włosów i paznokci ma prawidłowe odżywienie organizmu przekładające się na stan tkanki podskórnej, cebulki włosa oraz macierzy paznokcia - mówi mgr kosmetologii Klaudia Banach.

Dobry wybór, czyli co trzeba uwzględnić

- Podstawowymi składnikami zawartymi w nutrikosmetykach są: lipidy, peptydy, polisacharydy, minerały i witaminy. Ponadto stosowane są także produkty pochodzenia roślinnego zawierające flawonoidy, fitoestrogeny i wyciągi ziołowe, które nie posiadają określonych norm warunkujących ich bezpieczną, dzienną dawkę - wyjaśnia.

- Kluczowym elementem decydującym o skuteczności „tabletek piękna” jest zawartość składników aktywnych, gdyż mała ilość substancji czynnych zawartych w preparacie stwarza konieczność zażywania wielu dawek produktu dziennie, czego rezultatem zwykle jest zbyt szybkie odstawienie preparatu lub rezygnacja z jego stosowania - ocenia mgr farmacji Marta Karkoszka.

Substancje aktywne zawarte w suplemencie w zbyt dużej ilości mogą natomiast prowadzić do występowania działań niepożądanych, a nawet nasilenia istniejących problemów. - Ponadto do osiągnięcia zadowalających efektów suplementacji niezbędne jest prawidłowe stosowanie suplementu diety oraz odpowiedni czas stosowania terapii - zaznacza.

Składniki roślinne

Ponadto w suplementach diety kondycjonujących skórę, włosy i paznokcie występują także roślinne składniki jako substancje czynne.

- Parametrem pozwalającym na ocenę, czy składniki zawarte w surowcach roślinnych występują w ilościach pozwalających na osiągnięcie efektu terapeutycznego jest standaryzacja zawartości substancji leczniczych, którą podczas wyboru suplementu diety bierze pod uwagę jedynie około 35 proc. osób biorących udział w naszym badaniu - wyjaśniają Karkoszka i Banach.

Sugeruje to, że jednym z elementów przyczyniających się do braku zadowolenia z prowadzonej suplementacji oraz ograniczenia zaufania do​ środków terapeutycznych pochodzenia roślinnego jest wybór nieprawidłowych preparatów.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum