Czy to przełom w leczeniu męskiej niepłodności?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2009 16:44

Wytwarzanie ludzkich plemników z zarodkowych komórek macierzystych jest już możliwe. Metodę ich uzyskiwania opracowali naukowcy z Uniwersytetu Newcastle - czytamy w najnowszym wydaniu magazynu "Stem Cells and Development".

Komórki macierzyste naukowcy pobrali od kilkudniowych zarodków powstałych w wyniku zapłodnienia in vitro. Ogrzane do temperatury ciała zostały chemicznie „zachęcone” do dalszego rozwoju. Część z nich przekształciła się w tzw. komórki macierzyste linii płciowej. Zespół z Newcastle twierdzi, że uzyskane tą drogą plemniki są zupełnie zdrowe i zdolne do zapłodnienia.

– To ważne odkrycie, które pozwoli szczegółowo zrozumieć proces powstawania zdolności do posiadania potomstwa przez mężczyzn – powiedział prof Karim Nayrnia z Uniwersytetu w Newcastle i NorthEast England Stem Cell Institute. – To z kolei umożliwi pomoc parom, które nie mogą mieć dzieci dziedziczących ich materiał genetyczny. Możliwe będzie także śledzenie zagrożeń, np. atakowania komórek przez toksyny lub bezpłodności młodych mężczyzn w wyniku chemioterapii białaczki.

Badacz podkreśla jednak, że nie chodzi mu o tworzenie nowego „życia z probówki”.

Dr Allan Pacey, biolog z Uniwersytetu w Sheffield, uważa, że nie jest pewne, iż nasienie jest w pełni dojrzałe.

– Potrzebny byłby test, aby się przekonać, do czego są zdolne te plemniki.

Zgodnie z brytyjskim prawem nasienie uzyskane w sposób, po który sięgnął prof. Nayernia, nie może być używane do leczenia bezpłodności. Zespół ma zamiar udoskonalić metodę i uważa, że za pięć lat będzie ona mogła być stosowana w terapii bezpłodności. Pozostaje jeszcze etyczny aspekt tych badań.

– To przykład niemoralnego szaleństwa. Zdolne do życia zarodki ludzkie muszą być unicestwione, aby posłużyć do wytworzenia nasienia, którego zdolność do zapłodnienia jest kwestionowana - ocenia Josephine Quintavalle, założycielka Comment of Reproductive Ethics. – Poświęca się jedno życie, aby – być może – stworzyć nowe.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum