Czy suplementy diety rzeczywiście są nam potrzebne?

Autor: PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 26 września 2011 20:07

Na to pytanie starała się odpowiedzieć dr Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, kierownik Zakładu Opieki Farmaceutycznej WUM, podczas wykładu wygłoszonego w ramach XV Warszawskiego Festiwalu Nauki.

Czy suplementy diety rzeczywiście są nam potrzebne?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dr Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska podkreślała, że suplement diety to preparat dostarczający składników odżywczych, którego celem jest uzupełnienie niedoboru. - Pod jednym warunkiem: wiemy, że mamy niedobór - stwierdziła i dodała, że choć suplement jest dostępny bez recepty, nie można zapominać, że przyjmowany lekkomyślnie może zaszkodzić.

Badania przeprowadzone w Polsce wśród osób powyżej 65. roku życia wykazały, że pod hasłem "suplementy diety" wielu respondentów rozumiało sposób odżywiania, np. włączenie do diety dodatkowej porcji warzyw. Wymienione w badaniach suplementy określano natomiast mianem leków. Tymczasem, jak tłumaczyła Kozłowska-Wojciechowska należy zdać sobie sprawę z tego, że suplement lekiem nie jest.

W ubiegłym roku na polskim rynku pojawiło się ponad 4 tys. nowych suplementów diety. Oprócz typowych suplementów na półkach sklepowych dostępna jest cała gama wzbogacanej żywności - począwszy od margaryny, która zawsze zawiera stały poziom witamin A i D (w maśle ich zawartość jest zmienna), poprzez płatki śniadaniowe, soki owocowe, z których blisko 75 proc. jest dodatkowo uzupełnianych witaminami, po mleko uzupełniane... wapniem.

- Sięgnięcie po suplementy przy braku kontroli nad tym, ile takich produktów zjadamy, może doprowadzić do nadkonsumpcji określonych składników odżywczych - ostrzegała Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska.

Wyjaśniała, że suplementacji podlegają przede wszystkim ludzie chorujący, przebywający w szpitalach, osoby w okresie rekonwalescencji, na dietach eliminacyjnych i restrykcyjnych (najczęściej odchudzających), wegetarianie, kobiety w ciąży, osoby otyłe (mają bardzo duże niedobory składników odżywczych, szczególnie witamin), osoby w podeszłym wieku ze względu na fizjologiczne trudności we wchłanianiu, ludzie prowadzący niehigieniczny tryb życia oraz ludzie ubodzy.

- Podstawową zasadą dbania o własne zdrowie jest prawidłowe żywienie, które polega na dostarczaniu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Równowaga jest najważniejsza - podsumowała dr Kozłowska-Wojciechowska.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze