Czy można sterować ludzkimi opiniami?

Autor: Proceedings of the National Academy od Sciences/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2010 14:45

Stymulując aparaturą do TMS pracę pewnego obszaru mózgu człowieka, sterowali moralnymi opiniami ludzi.

Specjalistom Massachusetts Institute of Technology w USA udało się wpłynąć na zmianę cen moralnych człowieka, manipulując aktywnością komórek mózgu. Posłużyli się urządzeniem do wykonywania przezczaszkowej stymulacji magnetycznej mózgu (TMS), wykorzystywanej do leczenia depresji.

Wcześniejsze badania wykazały, że podczas zastanawiania się nad myślami i przekonaniami innych ludzi szczególnie aktywna jest prawa okolica zbiegu płatów skroniowego i ciemieniowego. To obszar mózgu położony za prawym uchem, powyżej małżowiny. Amerykańscy neurobiolodzy, by przyjrzeć się bliżej jego pracy i przejąć nad nią kontrolę, przeprowadzili eksperyment.

Pierwsza część eksperymentu amerykańskich neurobiologów polegała na wypełnieniu przez jego uczestników testu. Musieli przeczytać kilka scenariuszy wydarzeń i ocenić zachowania ich bohaterów (w skali od 1 – całkowicie niedopuszczalne, do 7 – całkowicie dopuszczalne). Przedtem jednak przez 25 minut poddano ich przezczaszkowej stymulacji. Innym razem rozwiązali test bez podobnej ingerencji.

Druga część eksperymentu polegała na oddziaływaniu za pomocą urządzenia TMS na pracę mózgu uczestników tylko przez 500 milisekund. Ale dokładnie w momencie, kiedy proszono ich o ocenę zachowania innych ludzi, np. chłopaka pozwalającego swojej dziewczynie przejść przez mostek, który groził zawaleniem.

Wyniki obu części badań były podobne. Neurobiolodzy zauważyli, że zakłócenie pracy złącza skroniowo – ciemieniowego odbiło się na ocenach wystawianych przez uczestników badania. Pod wpływem stymulacji byli bardziej skłonni oceniać nieudaną próbę zranienia drugiego człowieka jako zachowanie moralnie dopuszczalne niż wówczas, kiedy nie poddawano ich podobnemu zabiegowi. Dlaczego? Dlatego, że jak twierdzą naukowcy, ich ingerencja doprowadziła do uszkodzenia umiejętności interpretowania intencji innych ludzi. O ich ocenie decydowały fakty.

Praca zespołu badaczy została opisana na łamach pisma "Proceedings of the National Academy od Sciences".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum