Czy lek na malarię pomoże w walce z cukrzycą typu 1?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 06 grudnia 2016 10:07

Artemizyna - lek który od lat jest wykorzystywana do leczenia malarii- okazał się skuteczny w leczeniu cukrzycy typu 1. Dzięki niemu można odtworzyć uszkodzone komórki trzustki odpowiedzialne za produkcję insuliny.

Czy lek na malarię pomoże w walce z cukrzycą typu 1?
Czy lek na malarię pomoże w walce z cukrzycą typu 1? Fot. Archiwum

Na razie metodę tę wypróbowano jedynie na zwierzętach.

Pomysłodawcami wykorzystania artemizyny w walce z cukrzycą są naukowcy z Centrum Medycyny Molekularnej Austriackiej Akademii Nauk, pod kierunkiem Stefana Kubicka. Wyniki ich prac publikuje specjalistyczne pismo Cell.

Badacze usiłowali znaleźć sposób na odbudowę komórek beta wysepek Langerhansa w trzustce. Zespołowi Stefana Kubicka, wspólnie z naukowcami z firmy Novo Nordisk, udało się przeprogramować inne komórki wysepek Langerhansa - tzw. alfa.

Komórki alfa stanowią tylko jedną czwartą wszystkich, a w dodatku wytwarzają glukagon mający działanie odwrotne niż insulina. W badaniach laboratoryjnych odkryto jednak, że mogą one przejmować rolę komórek beta. Trzeba tylko znaleźć odpowiedni przełącznik. Okazał się nim gen Arx, który reguluje funkcjonowanie komórek alfa, a podawanie artemizyny poskutkowało rozwojem komórek beta i lepszym metabolizmem cukru.

Naukowcy muszą jeszcze sprawdzić, jakie byłyby efekty długotrwałego stosowania artemizyny. Nie wiedzą jeszcze też, jakie są regeneracyjne możliwości komórek alfa w ludzkim organizmie i jak je chronić przed niszczycielskim działaniem organizmu. Kubicka jest jednak przekonany, że odkrycie działania artemizyny doprowadzi do powstania nowych terapii przeciw cukrzycy.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum